Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. marca 2009

Obama sa bude musieť rozhodnúť, či zostrelí raketu KĽDRAk severokórejský režim budúci mesiac uskutoční odpálenie svojej satelitnej rakety, americký prezident Barack Obama bude čeliť dileme, či ju zostreliť, alebo nezostreliť. V Bielom dome sa už začína ...Zdieľať
WASHINGTON 17. marca (WEBNOVINY) - Ak severokórejský režim budúci mesiac uskutoční odpálenie svojej satelitnej rakety, americký prezident Barack Obama bude čeliť dileme, či ju zostreliť, alebo nezostreliť. V Bielom dome sa už začína hovoriť aj o tom, koľko času bude mať jeho šéf na vydanie prípadného príkazu o začatí amerického protiútoku.


"Netušíte, odkiaľ ide, kam ide, či je vyzbrojená hlavicou, či bude niesť satelit, alebo či je schopná zasiahnuť Spojené štáty," myslí si Bruce Bennet z Rand Corporation v Kalifornii. Počas niekoľkých minút sa bude musieť prezident rozhodnúť, či nariadi protiraketovým zariadeniam US Aegis a krížnikom v Japonskom mori zostreliť podozrivú strelu, ktorá by teoreticky mohla ohroziť minimálne Tokio. Podobné americké plavidlá minulý rok na Tichým oceánom úspešne zneškodnili "blúdiacu" raketu, ktorá stratila svoj smer.

Severná Kórea minulý týždeň podľa kórejskej agentúry Jonhap s odvolaním sa na zdroje z tajných služieb informovala Medzinárodnú organizáciu civilného letectva OSN (ICAO) o pláne vypustiť svoj satelit medzi 4. až 8. aprílom. Severokórejské médiá následne potvrdili, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) so svojimi zámermi oboznámila medzinárodné dopravné a letecké organizácie a v rámci príprav na vypustenie "experimentálneho komunikačného satelitu" im poskytla "potrebné informácie pre bezpečnú navigáciu lietadiel a lodí".

Severná Kórea koncom februára oznámila, že pripravuje odpálenie rakety so satelitom. V krajine prebiehajú rozsiahle prípravy na štart rakety Unha-2, ktorá vynesie na orbitu komunikačný satelit Kchwang-mjong-song-2. KĽDR už v minulosti testovala rakety pod zámienkou vynesenia satelitu. Prvý satelit vypustila v roku 1998, pričom vypustenie druhého by znamenal ďalší zlomový bod. Medzinárodné spoločenstvo sa obáva, že severokórejský program je zameraný hlavne na vojenské účely a že krajina sa snaží vyrobiť jadrovú bombu. Pchjongjang v tejto súvislosti v pondelok varoval, že sa pomstí za akýkoľvek pokus narušiť plánované vypustenie satelitu a jeho zostrelenie by vyústilo až do vojny.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŽSR vyhlásili trojročnú súťaž na brúsenie koľajníc
<< predchádzajúci článok
Americká ropa zdražela, londýnska zlacnela, zlato kleslo

Obama sa bude musieť rozhodnúť, či zostrelí raketu KĽDR - diskusné fórum čitateľov