Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. júna 2013

Obrazom: Monzúnové dažde zaplavujú Indiu, zabili stovky ľudíPovodne a zosuvy pôdy vyvolané monzúnovými dažďami si už na severe Indie vyžiadali takmer 600 obetí a vyše 40-tisíc ľudí je stále odrezaných od sveta. Informovali o tom v sobotu miestni ...Zdieľať
zaplavy v indii NAÍ DILLÍ 22. júna (WEBNOVINY) - Povodne a zosuvy pôdy vyvolané monzúnovými dažďami si už na severe Indie vyžiadali takmer 600 obetí a vyše 40-tisíc ľudí je stále odrezaných od sveta. Informovali o tom v sobotu miestni predstavitelia, podľa ktorých počet mŕtvych ešte výrazne porastie.


Najviac postihnutý je štát Uttarákhand, ktorý leží na úpätí pohoria Himaláje. Vláda nasadila do oblasti skoro 10 000 vojakov, ktorí sa snažia sprístupniť odrezané dediny a mestá.

Neprejazdné cesty blokujú odchod tisícov turistov a hinduistických pútnikov navštevujúcich miestne chrámy. Vojaci za pomoci helikoptér a ďalšej techniky poskytujú v postihnutých oblastiach lekársku, potravinovú a technickú pomoc a zabezpečujú evakuáciu. Miestne úrady už zriadili asi 40 dočasných táborov, kam zvážajú zachránených.

Skoré monzúnové dažde v Indii sú tento rok najsilnejšie za posledných 60 rokov. Voda a bahno strhli domy, autá, mosty aj cesty. Vláda označila situáciu za "národnú krízu" a prisľúbila zasiahnutým pomoc. Meteorológovia v ďalších dňoch predpovedajú ešte viac dažďov.

Štát Uttarákhand sa nazýva aj Zem bohov. V jeho horách sa nachádza množstvo chrámov, ktoré priťahujú tisíce pútnikov a turistov. Postihnutý monzúnom je aj susedný štát Himáčal Pradéš. Zosuvy pôdy a záplavy zasiahli tiež susedný Nepál a zanechali po sebe niekoľko desiatok mŕtvych.

Obrazom: Ničivé povodne v Indii

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Najkurióznejšie a nemožné žiadosti Slovákov na veľvyslancov
<< predchádzajúci článok
Českí sociálni demokrati nepodporia úradnícku vládu

Obrazom: Monzúnové dažde zaplavujú Indiu, zabili stovky ľudí - diskusné fórum čitateľov