Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

02. januára 2018

Od januára platia zmeny v oblasti účtovníctva a colníctvaNa Slovensku sa zavádza inštitút osobitne závažného porušenia zákona o účtovníctve. Vyplýva to z novely tohto zákona, ktorá nadobudla 1. januára účinnosť.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 2. januára (TASR) - Na Slovensku sa zavádza inštitút osobitne závažného porušenia zákona o účtovníctve. Vyplýva to z novely tohto zákona, ktorá nadobudla 1. januára účinnosť.


Novelu pripravil rezort financií s cieľom pokračovať v boji s daňovými podvodmi. "Zároveň z aktualizovaného Akčného plánu boja proti daňovým podvodom na roky 2012 až 2016 vyplynula nová požiadavka orgánov činných v trestnom konaní na predĺženie lehoty doby archivácie účtovných dokladov na 10 rokov z dôvodu zabezpečenia účelnosti konania," ozrejmilo ministerstvo.

Ďalším cieľom novely je zaviesť možnosť pre novovzniknutú nástupnícku účtovnú jednotku zvoliť veľkostnú skupinu na účely účtovania a vykazovania individuálnej účtovnej závierky.

Právnou normou sa upravujú aj oblasti ukladania účtovných dokumentov do registra účtovných závierok pri zanikajúcej účtovnej jednotke, ako aj možnosť daňového úradu vyzvať účtovnú jednotku na odstránenie nedostatkov. Ide o prípady, ak účtovná jednotka neuložila účtovné dokumenty, nevyplnila všeobecné náležitosti správne, doručené podanie bolo neúplné alebo podľa nesprávneho vzoru.

Účinnosť od 1. januára nadobudla aj novela colného zákona, ktorá reaguje najmä na zistené nedostatky z aplikačnej praxe. Právnou normou sa zároveň do slovenskej legislatívy ukotvujú viaceré nariadenia Európskej komisie. "Cieľom zákona je zosúladenie miesta predloženia tovaru a výkonu colnej kontroly s príslušnými ustanoveniami Colného kódexu Únie," priblížilo Ministerstvo financií SR.

Novelou sa ustanovuje aj postup vrátenia poskytnutých peňažných prostriedkov pri celkovej záruke na colný dlh. Upravujú sa aj podmienky nakladania s tovarom, ktorý bol zaistený alebo prenechaný v prospech štátu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Známeho nórskeho politika suspendovali pre údajné sexuálne obťažovanie
<< predchádzajúci článok
Južná Kórea chce rokovať s KĽDR na vysokej úrovni

Od januára platia zmeny v oblasti účtovníctva a colníctva - diskusné fórum čitateľov