Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. mája 2019

Odporúčania kontrolného úradu k eurofondom sú komplex riešeníNa snímke logo NKÚ SR.Zdieľať
Na snímke logo NKÚ SR. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 18. mája (TASR) – Sumár deviatich odporúčaní na zlepšenie procesu prideľovaniu finančných príspevkov z eurofondov navrhuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR ako komplex riešení. TASR o tom informovala slovenská najvyššia externá kontrolná autorita.


Odporúčania sú zoradené hierarchicky, ako by mal poskytovateľ postupovať, od nastavenia systému odborného hodnotenia, procesu výberu odborných hodnotiteľov a priraďovania žiadostí. "V tomto prípade nezaváži poradie podľa dôležitosti, pretože ak pri ktoromkoľvek z uvedených bodov nastane pochybenie, bude to mať rovnaký dopad na všetky hodnotené žiadosti v rámci výzvy," priblížil NKÚ SR.

Zároveň upozornil, že všetky tieto procesy sú súčasťou vnútorného kontrolného systému a výkonu dohľadu, ktorý by mal včas poukázať na možné pochybenia.

Na začiatku procesu je napríklad nastavenie systému odborného hodnotenia s dôrazom na objektívnosť, zabezpečenie kontroly výberu uchádzačov do databázy odborných hodnotiteľov. Ďalej je treba zabezpečiť odbornosť odborných hodnotiteľov a dohliadať na to, aby hodnotiteľ, ktorý je expertom v danej oblasti, túto oblasť aj hodnotil.

NKÚ SR odporúča aj zabezpečiť efektívnu kontrolu hodnotiacich hárkov, aby ministerstvá ako riadiace orgány dohliadali nad svojimi sprostredkovateľskými orgánmi či zabezpečiť funkčný vnútorný kontrolný systém.

NKÚ SR kontroluje realizácie výziev a vyzvaní v programovom  období 2014 až 2020. Konštatuje, že ani v piatom roku implementácie operačných programov Európskych štrukturálnych a investičných fondov sa zodpovedné orgány nepoučili z minulosti a čerpanie finančných prostriedkov naďalej sprevádzajú nedostatky, na ktoré v minulosti často upozorňoval.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Univerzite Komenského sa už nebudú musieť používať papierové indexy
<< predchádzajúci článok
Vojenské historické múzeum v Piešťanoch predstavuje techniku i výzbroj

Odporúčania kontrolného úradu k eurofondom sú komplex riešení - diskusné fórum čitateľov