Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

14. júla 2007

Odtlačky prstov by mali byť v pasoch do konca júna 2009Cestovné pasy občanov Slovenskej republiky by mali najneskôr do konca júna 2009 obsahovať okrem zobrazenia tváre aj ďalší dôležitý, tzv. biometrický údaj, akým sú odtlačky prstov. Ministerstvo ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) - Cestovné pasy občanov Slovenskej republiky by mali najneskôr do konca júna 2009 obsahovať okrem zobrazenia tváre aj ďalší dôležitý, tzv. biometrický údaj, akým sú odtlačky prstov. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uvádza v predkladacej správe návrhu zákona o cestovných dokladoch. Ak zákon schváli parlament, účinnosť by mal mať od 1. novembra tohto roku. MV SR predpokladá, že na nové cestovné doklady pôjde z rozpočtu štátu viac ako 1,6 miliardy korún. "Celková výška vynaložených finančných prostriedkov sa však bude meniť v nadväznosti na zavedenie druhého biometrického údaja, ktorým sú odtlačky prstov," píše sa v dôvodovej správe predkladaného návrhu zákona. Množstvo vynaložených peňazí na doklady ešte ovplyvní aj rozhodnutie zo strany Európskej únie (EÚ), ktorá by mala určiť, aké kompatibilné čítacie zariadenia druhého biometrického údaja sa budú na jej území používať.

Pre SR vznikla povinnosť zaviesť prvý biometrický údaj, ktorým je podoba tváre 1. septembra 2006. Termín pre zavedenie biometrického údaja podoby tváre však nebol dodržaný. Oneskorenie spôsobilo výberové konanie na výrobcu cestovných dokladov. "MV SR robí nevyhnutné kroky na to, aby sa pristúpilo k zavedeniu oboch biometrických údajov súčasne.

Ministerstvo rozhodlo, aby cestovné pasy naďalej vydával Policajný zbor. "V tejto súvislosti sa spresnilo aj snímanie biometrických údajov pre bezvládnych občanov; v tomto prípade zabezpečí nasnímanie podoby a vyhotovenie biometrických údajov príslušný útvar na mieste určenom žiadateľom. Náklady spojené s týmto úkonom, ktoré vzniknú príslušnému útvaru, znáša príslušný útvar," uvádza sa v dôvodovej správe k návrhu zákona.

V predkladanom návrhu sú ďalej zapracované ustanovenia týkajúce sa ukladania biometrických údajov do dátového nosiča, ich používania a možnosti overovania týchto údajov zo strany občanov. V tejto súvislosti sa upravilo a rozšírilo ustanovenie o vedení evidencie. "Taktiež sa stanovila sankcia do výšky 10 miliónov korún Sk za správny delikt v súvislosti so spracúvaním biometrických údajov spracovaných v dátovom nosiči ako aj to, že správnym orgánom príslušným na konanie o tomto priestupku je Úrad na ochranu osobných údajov, nakoľko biometrický údaj možno považovať za osobný údaj," uvádza sa v návrhu zákona o cestovných dokladoch z dielne MV SR.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Začalo sa vyšetrovanie vo veci privilegovania Paris Hilton
<< predchádzajúci článok
Hilary Duff si hľadá muža

Odtlačky prstov by mali byť v pasoch do konca júna 2009 - diskusné fórum čitateľov

Ťahá sa to ako štrúdla14.7. 16:30:45