Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. októbra 2009

Odvolávanie Štefanova odložili na štvrtokParlament rozhodne o osude ministra výstavby Igora Štefanova (nominant SNS) vo štvrtok o 11:00. Mimoriadna schôdza, ktorú iniciovali opoziční poslanci, sa dnes večer po štvorhodinovej rozprave ...Zdieľať
BRATISLAVA 28. októbra (WEBNOVINY) - Parlament rozhodne o osude ministra výstavby Igora Štefanova (nominant SNS) vo štvrtok o 11:00. Mimoriadna schôdza, ktorú iniciovali opoziční poslanci, sa dnes večer po štvorhodinovej rozprave skončila. Rozpravu v sále počúvali prevažne opoziční poslanci a novinári, väčšina koaličných o ňu záujem neprejavila. Opozičné strany SDKÚ-DS, KDH a SMK Štefanova vinia z takzvaného nástenkového tendra.


V rozprave dnes ministra kritizovali poslanci troch opozičných strán. Naopak, obhajovali ho najmä jeho spolustraníci. Minister školstva Ján Mikolaj pripomenul argumenty vlády, ktorá dôvod na odvolanie za chyby pri tendri nevidí. Podľa šéfa poslaneckého klubu národniarov Rafaela Rafaja sú za odvolaním snahy „očierniť SNS a jej nominantov“. V pléne pripomenul úspechy, pod ktoré sa minister môže podpísať.

Štefanov väčšinu argumentov opozície odmietol. „Niektoré veci sa ani okomentovať nedajú,“ povedal. Obhajoval aj spornú nástenku, na ktorej oznam o vyhlásení tendra v minulosti visel. Opozíciu kritizoval za to, že v minulosti podpísala nevýhodnú zmluvu o podnájme budovy, v ktorej ministerstvo sídli. Štefanov obhajoval viaceré pozitíva, ktoré rezort urobil. Odmietol, že by vedel pripraviť podobný tender.

Štefanov počas rozpravy dostal od opozičného poslanca za SDKÚ-DS Ivana Štefanca korkovú nástenku. Nástenku nechal položenú vedľa miesta, kde sedel počas rozpravy. Premiér Robert Fico na schôdzu neprišiel, do diskusie sa počas rozpravy nezapojil ani žiaden poslanec z ĽS-HZDS. Poslanec za KDH Július Brocka v závere vyzval ministra, aby zo svojej funkcie odstúpil. Ministra počas rokovania podporil aj minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan.

V 3,6-miliardovej súťaži uspel jediný účastník - konzorcium, v ktorom sú firmy Avocat a Zamedia blízke Jánovi Slotovi. Tender napadla aj Európska komisia (EK). Do jeho zrušenia bolo vyplatených už 11 mil. eur, EK oznámila, že ich nepreplatí. Pre tender prišiel o funkciu minister Marian Janušek. Premiér Robert Fico už skôr uviedol, že ak Najvyšší kontrolný úrad zistí nesprávne použitie peňazí, Štefanova odvolá.

Štefanov už odolal dvom odvolávaniam v parlamente. Zrejme sa vyhne aj tretiemu, pretože opozícia nemá na odvolanie dosť hlasov. Na odvolanie ministra je potrebných minimálne 76 hlasov zo 150-členného pléna. Premiér Fico už minulý týždeň povedal, že odvolávanie predstavuje absolútne zbytočne divadlo. SNS považuje opätovný návrh opozície na odvolanie za ďalšiu opozičnú frašku, ktorá nemá žiadny zmysel.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OSN vyzvalo USA na zrušenie embarga voči Kube
<< predchádzajúci článok
Maďarská vláda je proti otváraniu Benešových dekrétov