Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. apríla 2009

Opozícia chce zmeniť rokovací poriadokOpozícia chce poriadok v zákonoch, požaduje preto obmedziť podávanie pozmeňujúcich návrhov. Po novom poslanci by mali mať zakázané dopĺňať novely tak, že do nich vložia paragrafy, ktoré s ňou ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) - Opozícia chce poriadok v zákonoch, požaduje preto obmedziť podávanie pozmeňujúcich návrhov. Po novom poslanci by mali mať zakázané dopĺňať novely tak, že do nich vložia paragrafy, ktoré s ňou nesúvisia. V súčasnosti môžu dávať pozmeňujúce návrhy bez akýchkoľvek obmedzení. Zákaz presadzujú Tomáš Galbavý, Peter Miššík (obaja SDKÚ-DS) a Daniel Lipšic (KDH), ktorí navrhli novelu zákona o rokovacom poriadku. Ako povedal dnes na tlačovej besede Galbavý, podľa novely poslanci by od augusta mohli v druhom čítaní predkladať len také pozmeňujúce návrhy, ktoré vecne súvisia s prerokúvaným návrhom zákona. Zákaz by sa týkal aj pozmeňujúcich návrhov, ktoré by padli na rokovaní parlamentných výborov.


Cieľom predkladateľov je odstrániť nežiaducu prax. „Z poslancov sa niekedy stávajú pašeráci, ktorí sa načierno snažia meniť zákony,“ povedal Galbavý. Zároveň zdôraznil, že taká prax je škodlivá a v rozpore s princípmi právneho štátu. Jedným z týchto princípov je aj právna istota, ktorá si vyžaduje prehľadnú, zrozumiteľnú, stabilnú a predvídateľnú legislatívu. „Novelizácia cez vecne nesúvisiace pozmeňovacie návrhy tieto zásady poškodzuje,“ dodal.

Lipšic upozornil, že koalícia zneužívala túto možnosť pomerne často. Pripomenul, že takýmto pozmeňovacím návrhom vyňal Ján Kovarčík policajtov spod jurisdikcie vojenských súdov.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EK už nemá námietky k Tichej a Kôprovej doline
<< predchádzajúci článok
Nemecko pripúšťa pokles ekonomiky v tomto roku o 5 %

Opozícia chce zmeniť rokovací poriadok - diskusné fórum čitateľov