Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

11. júla 2011

Oravčania stále upratujú svoje domy po nedeľňajšej búrkeV troch dolnooravských obciach zatopila nedeľná prietrž mračien pivnice takmer 150 rodinných domov. V Párnici už majú čisto, v Oravskej Porube a Žaškove ešte ...Zdieľať
povoden zaplavy Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičORAVA 11. júla (WEBNOVINY) – V troch dolnooravských obciach zatopila nedeľná prietrž mračien pivnice takmer 150 rodinných domov. V Párnici už majú čisto, v Oravskej Porube a Žaškove ešte odstraňujú nánosy a spevňujú brehy, aby boli už dnes večer pripravení na prípadné ďalšie prívalové dažde.Oravská Poruba bola na nohách

„U nás trvala búrka asi trištvrte hodiny a podľa meteorológov napršalo za ten čas takmer sto litrov zrážok na každý meter štvorcový. Povytápaných máme zhruba 50 pivníc, kotolňu škôlky aj knižnicu. Cesty máme zničené na viacerých miestach, niekde nám vytrhalo aj celé kusy asfaltu,“ povedal pre agentúru SITA starosta Oravskej Poruby Peter Hrivnák. V nedeľu večer bola na nohách celá dedina, pri čistení koryta od nánosov neustále pomáha okolo dvadsať ľudí, medzi nimi aj obecní hasiči, pilčíci z Povodia Váhu či miestni podnikatelia. Cesty v obci sú už prejazdné.


Vodu zo zatopených pivníc stále ťahajú aj v neďalekom Žaškove

Tri bagre, dve tatrovky a štyridsať ľudí vrátane obecných hasičov a pracovníkov povodia tam čistí ulice, odstraňuje nánosy a spevňuje brehy. „Vytopilo nám okolo 50 pivníc hlavne v dolnej časti obce a tiež klubovňu v kultúrnom dome. Cesty už máme prejazdné, ale sú na nich povymývané koľaje a asi na dvadsiatich metroch vytrhnutý asfaltový koberec,“ referoval starosta Žaškova Milan Pavlovčík.
V susednej Párnici už majú čisto

Podľa starostky Milady Antalovej pršať začalo o 16:15 a po 18:00 už bolo opäť horúco a nad obcou vyšla dúha. „Hlavnou cestou sa valila takmer metrová vlna, z odtokových kanálov striekala voda ako z fontán. Z jednej šachty sme vyviezli až tri traktory štrku a blata, všetky kanály, šachty a priepusty boli pritom čistené minulý mesiac,“ opísala starostka. Kanály už odvodnili a vodu z približne 45 zaplavených pivníc vyčerpali. V dedine voda zničila aj jednu panelovú cestu, ktorú zatiaľ nedokázali opraviť. Obec dávali do poriadku miestni hasiči a ďalších okolo 50 Párničanov.

Ešte v nedeľu večer starostovia Žaškova, Párnice, Oravskej Poruby a primátori Dolného Kubína a Trstenej vyhlásili III. stupeň povodňovej aktivity.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Poprade postavia novú okružnú križovatku
<< predchádzajúci článok
Technológie do prešovského závodu Honeywellu dodajú Taliani