Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. augusta 2010

OSN: Francúzsko sa musí vyhnúť deportáciám RómovJeden z výborov Organizácie Spojených národov naliehal v piatok na Francúzsko, aby sa "vyvarovalo" hromadným deportáciám Rómov a vyhlásil, že je znepokojený ...Zdieľať
romoviafrancuzsko Foto: SITA/AP

ŽENEVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Jeden z výborov Organizácie Spojených národov naliehal v piatok na Francúzsko, aby sa "vyvarovalo" hromadným deportáciám Rómov a vyhlásil, že je znepokojený "politickými prejavmi diskriminačného rázu". V sérii odporúčaní zverejnených po zistení situácie vo Francúzsku 18 odborníkov z Výboru OSN pre elimináciu rasovej diskriminácie (CERD) naliehalo na Francúzsko, aby "sa obzvlášť vyvarovalo kolektívnej repatriácii" a skôr sa "usilovalo o trvalé riešenia".

"Problémom dňa je otázka Rómov," uviedol jeden z odborníkov Pierre-Richard Prosper. "Obávame sa toho, že odsun Rómov bol vykonaný na kolektívnom princípe namiesto toho, aby bola preskúmaná situácia každého z nich, takže sa zdá, že išlo skôr o identifikáciu skupiny, než jednotlivcov," dodal.

Deportácie sa uskutočňujú po tom, ako prezident Sarkozy tento mesiac začal rozsiahly zásah proti Rómom a kočujúcim ľuďom v obave zo zvýšenia kriminality. V rámci zásahu francúzska polícia zatýka Rómov zo zahraničia a demoluje ich ilegálne postavené osady. Kontroverzný postup vyvolal protesty zo strany pravice, ľavice, katolíckej cirkvi a Organizácie Spojených národov. Okrem toho popularita prezidenta Sarkozyho vo Francúzsku značne klesla.

Francúzsky minister pre prisťahovalectvo Eric Besson v stredu oznámil, že vláda zintenzívni svoju kampaň zameranú na deportáciu rumunských a bulharských Rómov do ich vlastí. Podľa jeho slov od začiatku roka vysídlili spolu 8 313 ľudí, pričom väčšina z nich mala odísť "dobrovoľne". Pre porovnanie, Paríž v roku 2009 deportoval spolu 7 875 Rómov.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šéf TIPOS-u víta mimoriadny protipovodňový odvod
<< predchádzajúci článok
Požiar v ilegálnom rómskom tábore zabil dieťa