Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2010

OSN straší oceánmi bez rýb v roku 2050Svetu hrozí, že oceány budú v roku 2050 bez rýb, povedal environmentálny expert OSN Pavan Suchdev. Podľa jeho slov sa tomu dá zabrániť jedine zásahom do rybolovu, ktorý spôsobuje ...Zdieľať
ryby Foto: SITA/AP

NEW YORK 17. mája (WEBNOVINY) - Svetu hrozí, že oceány budú v roku 2050 bez rýb, povedal environmentálny expert OSN Pavan Suchdev. Podľa jeho slov sa tomu dá zabrániť jedine zásahom do rybolovu, ktorý spôsobuje vyhynutie mnohých druhov rýb a ostré znižovanie stavov existujúcich druhov. Suchdev sa nazdáva, že tento stav by v nasledujúcich 40 rokov mohol vyústiť do situácie, že svetové oceány budú v polovici 21. storočia bez rýb. OSN ústami svojich expertov poukazuje na fakt, že celý problém sa netýka len životného prostredia, ale presahuje až do ekonomiky.

Podľa environmentálneho programu OSN, ktorého členom je aj Suchdev, je potrebné najmä znížiť objem ulovených rýb a to prostredníctvom špeciálnych chránených zón pre ryby či znížením počtu rybárskych lodí s povolením loviť. OSN sa odvoláva na údaje hovoriace o tom, že jedna miliarda ľudí na svete od rýb závislá ako na zdroji potravy, no tie loví až 35 miliónov ľudí na 20 miliónoch lodiach. Na tomto priemysle je nepriamo závislých až 520 miliónov ľudí, dodáva medzinárodná organizácia.

SITA/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Silva podpíše zákon o manželstvách homosexuálov
<< predchádzajúci článok
Lokálne povodne sú aj v Trnavskom okrese

OSN straší oceánmi bez rýb v roku 2050 - diskusné fórum čitateľov