Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

22. apríla 2013

Pakistanský exprezident Mušarráf nebude súdený za zraduPakistanská prechodná vláda v pondelok odmietla postaviť bývalého prezidenta Parvíza Mušarrafa pred súd za zradu, pričom najvyššiemu súdu oznámila, že je to mimo jej mandát. Stalo ...Zdieľať
bez nazvu ISLAMABAD 22. apríla (WEBNOVINY) – Pakistanská prechodná vláda v pondelok odmietla postaviť bývalého prezidenta Parvíza Mušarrafa pred súd za zradu, pričom najvyššiemu súdu oznámila, že je to mimo jej mandát.


Stalo sa tak po petícii právnikov, ktorí žiadali začatie takéhoto procesu v súvislosti so zastavením platnosti ústavy. V Pakistane môže však iniciovať obvinenia zo zrady, za ktoré hrozí trest smrti, len štát.

Tento krok poskytne aspoň dočasný priestor na "nadýchnutie sa" pre Mušarrafa, ktorý sa momentálne nachádza v domácom väzení v súvislosti s jedným z troch prípadov, ktoré sa vzťahujú na roky 1999-2008, keď bol pri moci.

Prechodná vláda začala v Pakistane pôsobiť v marci a 180-miliónovú krajinu povedie do historických volieb 11. mája, z ktorých vzíde nová vláda.

Mušarraf vládol Pakistanu od roku 1999 do roku 2008 a následne ušiel do exilu. Koncom marca sa vrátil do vlasti, aby sa so svojou stranou zúčastnil na májových voľbách. V utorok však nomináciu Mušarrafa súd zrušil práve z dôvodu, že v roku 2007 údajne porušil vyhlásením výnimočného stavu ústavu.

Voči exgenerálovi prebiehajú celkovo tri procesy. Bývalý prezident čelí aj obvineniam z účasti na vražde opozičnej líderky Bénazír Bhuttovej v roku 2007 a vraždy povstaleckého lídra počas vojenskej operácie v roku 2006.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štefan Harabin obviňuje denník SME, že zarába na klamstvách
<< predchádzajúci článok
Nezamestnaných ubudlo, minister hovorí o miernom optimimizme