21. januára 2010

Po triumfe nad Gorzówom čaká na Košičanky Schio

V piatok vyvrcholila zápasmi záverečného 10. kola skupinová fáza ženskej basketbalovej Euroligy, ktorá určila 16 postupujúcich tímov do záverečných vyraďovacích bojov. ...

BRATISLAVA 21. januára (WEBNOVINY) - V piatok vyvrcholila zápasmi záverečného 10. kola skupinová fáza ženskej basketbalovej Euroligy, ktorá určila 16 postupujúcich tímov do záverečných vyraďovacích bojov. Slovenských basketbalových fanúšikov môže tešiť fakt, že rovnako ako pred rokom medzi nimi nechýba slovenský šampión Dobrí anjeli Košice.

V stredu išlo ešte o tri miestenky do play-off a kluby s istotou postupu sa usilovali vylepšiť svoje postavenie do rebríčka pre nasadenie. Napokon sa žiadny z postupujúcich klubov nepokúsil nečakaným výsledkom ovplyvniť svoje postavenie a prípadný "výber" osemfinálového súpera, takže sa streda obišla bez prekvapení.

Dramatickosť nechýbala najmä duelom košickej C-skupiny. Bez nervozity sa hral len súboj v Gorzówe, kde domáce basketbalistky už nemali šancu na postup a hostky z Košíc už mali osemfinálovú miestenku. Diváci tak videli pekný a dramatický basketbal s množstvom bodov, v ktorom sa vďaka výbornému záveru v posledných dvoch minútach (11:5) presadili Dobrí anjeli 95:82. "Bol to bláznivý zápas. V závere dala Dupreeová veľmi dôležitú trojku na 90:83, ktorá rozhodla," konštatoval po zápase spokojný tréner Košičaniek Štefan Svitek. Práve Dupreeová bola spolu s domácou Sapovovou s 22 bodmi najlepšou strelkyňou zápasu a navyše dokázala pridať 19 doskokov. "Gorzów hral veľmi dobre, no my sme hrali ešte lepšie. Výborný výkon podali Kupčíková, Musovičová a McCoughtryová," netajila po zápase spokojnosť tretia najlepšia euroligová strelkyňa a druhá najlepšie doskakujúca hráčka Dupreeová (zápasový priemer 20,2 bodu a 11,3 doskoku). Na druhej strane vládol smútok. "Dnes sme odohrali fantastickú prvú štvrtinu, tretie dejstvo bol dobré, no v druhom a záverečnom to bolo veľmi zlé. V štvrtej štvrtine sme zahodili veľa trestných hodov, až 6 z 10," hľadal príčiny neúspechu tréner poľského tímu Dariusz Maciejewski. Súhlasila s ním aj s 13 bodmi tretia najlepšia strelkyňa Gorzówa Izabela Piekarska: "Prehrali sme a som z toho veľmi sklamaná. V záverečnej štvrtine sme stratili štyri lopty a zahodili sme veľa trestných hodov."

Zato v ďalších dvoch dueloch C-skupiny išlo o všetko. Bourges potrebovali na postup zdolať istého víťaza skupiny španielsky Rivas. Francúzskemu šampiónovi sa to napokon podarilo (66:58), keď si potrebný náskok vytvoril hneď v prvej štvrtine (19:11) a udržal ho až do konca zápasu. Rivas Ecópolis, ktorý patril ešte po 6 kolách k trom nezdolaným klubom, si v záverečných štyroch zápasoch pripísal tri prehry a v tabuľke pre nasadzovanie sa zosunul až na 6. priečku, čo bude preň znamenať v prípade postupu do štvrťfinále "bratovražedný" španielsky duel so Salamancou. Ešte napínavejší bol súboj medzi Šopronom a pražskými "vysokoškoláčkami", ktorého víťaz mal istotu play-off, zatiaľ čo pre porazeného sa Euroliga skončila. Nakoniec sa z tesného víťazstva tešili Pražanky, ktoré si takmer celý druhý polčas udržiavali mierne vedenie. Milovanovičovej trojka dve sekundy pred záverečnou sirénou na 93:94 prišla z pohľadu domáceho Šopronu neskoro a po okamžitom taktickom faule Whalenová dvoma šestkami upravila konečné skóre na 96:93 pre USK.

Jedna postupová miestenka bola voľná ešte v D-skupine. Tri najsilnejšie tímy s istotou postupu v nej na svojich palubovkách privítali tri najslabšie tímy bojujúce o štvrté postupové miesto. Keďže favoriti nezaváhali, na štvrtej priečke zostala poľská Gdynia napriek prehre 60:85 vo Vidnom so Spartakom Moskovská oblasť. Zverenkyne americkej trénerky Pokey Chatmanovej tak ako jediné absolvovali základnú časť Euroligy bez prehry a napriek neistote po novembrovej smrti vlastníka klubu Šabtaja von Kalmanoviča sú opäť na najlepšej ceste predĺžiť o ďalší rok svoj už trojročný pobyt na európskom tróne.

Hoci Dobrí anjeli figurovali pred 10. kolom v predbežnom rebríčku postupujúcich klubov na 9. mieste, bolo jasné, že pokiaľ sa nezrodí prekvapenie, bude medzi nimi, Brnom a talianskym Tarantom rozhodovať skóre. To si v záverečnom kole výrazne zlepšilo Taranto po domácom víťazstve 81:53 nad Vilniusom, vďaka čomu predstihlo Košice a vyhlo sa bratovražednému talianskemu súboju so Schiom. Práve tretí klub minuloročného talianskeho šampionátu, nad ktorým dokázali v uplynulej sezóne Košičanky v základnej D-skupine Euroligy dvakrát triumfovať (76:60 vonku, 80:74 doma), bude osemfinálovým súperom Dobrých anjelov. Keďže Schio dokázalo získať v základnej B-skupine o jedno víťazstvo viac ako Košice, dostalo sa v tabuľke 16 osemfinalistov s bilanciou 7-3 na siedme miesto. Dve prehry utrpeli Talianky so španielskou Salamancou a tretiu v poľskom Krakove. Práve Schio však dokázalo uštedriť jedinú euroligovú porážku prekvapeniu tohto ročníka Wisle Can-Pack Krakov, ktorá sa do súťaže dostala až týždeň pred jej štartom ako náhradník za skrachovaný klub CSKA Moskva.

7. Beretta Famila Schio 7-3 (1.0746)
8. Fenerbahce S.K. Istanbul 7-3 (1.0187)
16. Lotos Gdynia 3-7

za názvom klubu je počet víťazstiev a prehier v základných skupinách a v zátvorke je podiel skóre.

Osemfinálové dvojice Euroligy:
Spartak Moskovská oblasť (Rus.) - Lotos Gdynia (Poľ.)
UMMC Jekaterinburg (Rus.) - Galatasaray Istanbul (Tur.)
Wisla Can-Pack Krakov (Poľ.) - MiZo Pécs 2010 (Maď.)
Ros Casares Valencia (Šp.) - ZVVZ USK Prague (ČR)
Halcon Avenida Salamanca (Šp.) - Bourges Basket (Fr.)
Rivas Ecópolis (Šp.) - Frisco Sika Brno (ČR)
Beretta Famila Schio (Tal.) - DOBRÍ ANJELI KOŠICE (SR)
Fenerbahce S.K. Istanbul (Tur.) - Cras Basket Taranto (Tal.)

hrá sa na dve víťazstvá, prvý (2. februára) a prípadný tretí (10. februára) zápas sa hrá na palubovke prvého uvedeného tímu, druhý zápas (5. februára) na palubovke druhého tímu