Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. apríla 2010

Podľa kardinála pedofília súvisí s homosexualitouSexuálne škandály, ktoré v posledných mesiacoch otriasli cirkvou, nesúvisia s kňazským celibátom, ale s homosexualitou. V pondelok to na tlačovej konferencii v Čile vyhlásil ...Zdieľať
tarcisio bertone Foto: SITA/AP


SANTIAGO 13. apríla (WEBNOVINY) - Sexuálne škandály, ktoré v posledných mesiacoch otriasli cirkvou, nesúvisia s kňazským celibátom, ale s homosexualitou. V pondelok to na tlačovej konferencii v Čile vyhlásil druhý muž Vatikánu kardinál Tarcisio Bertone. "Viacerí psychológovia a psychiatri preukázali, že neexistuje vzťah medzi celibátom a pedofíliou," vyhlásil šéf diplomacie najmenšieho štátu sveta. "Ale, ako mi bolo nedávno oznámené, ďalší z nich preukázali, že existuje vzťah medzi homosexualitou a pedofíliou. To je pravda," povedal Bertone a dodal: "A to je problém".Komentáre druhého najdôležitejšieho človeka Vatikánu rozzúrili viacerých čilských aktivistov bojujúcich za práva gayov a lesbičiek. "Ani Bertone ani Vatikán nemajú morálnu autoritu na poučovanie o sexualite," myslí si Rolando Jiménez, prezident Hnutia za homosexuálnu integráciu a slobodu v Čile. Podľa Jiméneza neexistuje žiadna relevantná štúdia, ktorá by dokazovala Bertoneho slová. "Ide o perverznú stratégiu zo strany Vatikánu," dodáva aktivista.

Cirkev otriasli série škandálov v súvislosti s pedofilnými kňazmi v rôznych krajinách. Čelí kritike pre to, že ochraňovala vinných kňazov namiesto toho, aby ich odovzdala do rúk polície. Škandály sa nevyhli ani Čile. Najmenej jedného vysoko postaveného člena tamojšieho duchovenstva usvedčili z toho, že zneužíval mladé dievčatá vrátane jednej tínedžerky, ktorá otehotnela. Neskôr ho odsúdili na 12 rokov väzenia za zneužitie 10 mladých Čiľaniek.

SITA/AP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čínska loď výrazne poškodila Veľký bariérový útes
<< predchádzajúci článok
USA a Čína sa dohodli na sankciách voči Iránu