Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. februára 2012

Podľa Pavla Hrušovského dozrel čas na novú ústavuPredseda parlamentu Pavol Hrušovský sa nazdáva, že nastal čas na prijatie novej Ústavy SR a nie jej ďalšie novely. „Hovorím to s plnou zodpovednosťou. Pochybnosti, ktoré za roky aplikačnej ...Zdieľať
pavol hrusovsky BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Hrušovský sa nazdáva, že nastal čas na prijatie novej Ústavy SR a nie jej ďalšie novely. „Hovorím to s plnou zodpovednosťou. Pochybnosti, ktoré za roky aplikačnej praxe Ústavy SR sa vyskytli, nás oprávňuje k tomu,“ povedal v nedeľu v diskusnej relácii STV O 5 minút 12.


Upozornil, že ústava bola mnohokrát novelizovaná, naposledy v októbri 2011. „Nemali by sme z ústavy robiť trhací kalendár,“ myslí si.

Hrušovský sa nazdáva, že nedostatky súčasného znenia sa prejavili po tom, čo parlament v októbri 2011 vyjadril vláde nedôveru a pretrvávajú tiež rôzne pohľady na to, či má prezident povinnosť vymenovať parlamentom zvoleného generálneho prokurátora.

V televíznej diskusii Hrušovský apeloval, aby prípravy neboli vedené politicky, ale odborne. „Zadajme túto úlohu Slovenskej akadémii vied, Ústavu štátu a práva, vedeckým inštitúciám, právnickým fakultám, poďme sa na to pripraviť.“


Hrušovský zaskočil s ústavou Pašku, nakoniec súhlasil

Pavol Paška (Smer-SD), ktorý snemovni predsedal v rokoch 2006 až 2010, je Hrušovského návrhom zaskočený.

Pripomenul, že po svojom zvolení v roku 2006 zriadil v parlamente Komisiu pre ústavu a rokovací poriadok, ale na jej činnosti sa vtedajšia opozícia nepodieľala. S myšlienkou diskutovať o novom ústavnom texte napriek tomu ale súhlasí.

„Od roku 1992 uplynulo veľa času, aj od ostatnej novely, treba o týchto veciach hovoriť,“ poznamenal s tým, že je dôležité, aby aj budúca ústava bola „pre ľudí“.


Richard Sulík by chcel zmeniť referendum

Hrušovského predchodca vo funkcii Richard Sulík s diskusiou o ústave súhlasí. Myslí si, že je na mieste zamyslieť sa nad znížením kvóra pre platnosť referenda, čo žiadajú aj protestujúci v uliciach. „Pri dnešných pravidlách je referendum prakticky nevykonateľné,“ poznamenal.

Hrušovský upozornil, že zmena referendových pravidiel je mimoriadne závažná a v zastupiteľskej demokracii majú hlavnú legitimitu prijímať rozhodnutia zástupcovia občanov v parlamente. Volebné zmeny, ktoré chcú demonštranti, by podľa predsedu snemovne nemali byť predmetom volebnej kampane, ale mali by sa na nich dohodnúť politici počas prvého roku po voľbách.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Záchrana Grécka pred bankrotom je v rukách parlamentu
<< predchádzajúci článok
Situácia v Grécku stiahla nadol ceny ropy aj zlata

Podľa Pavla Hrušovského dozrel čas na novú ústavu - diskusné fórum čitateľov

Novelizácia ústavy.12.2. 15:04:58
ústava12.2. 16:48:51