Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. marca 2007

Podnikateľ Aladár H. pred súdom za spreneveru a násilieNa Okresnom súde v Banskej Bystrici dnes pokračovalo hlavné pojednávanie s 56-ročným Aladárom H. Prokurátor ho obžaloval z trestných činov sprenevery, ublíženia na zdraví a násilia proti ...Zdieľať

BANSKÁ BYSTRICA 29. marca (WEBNOVINY) – Na Okresnom súde v Banskej Bystrici dnes pokračovalo hlavné pojednávanie s 56-ročným Aladárom H. Prokurátor ho obžaloval z trestných činov sprenevery, ublíženia na zdraví a násilia proti skupine obyvateľov a jednotlivcovi.

Spreneveru podľa obžaloby Aladár H. spáchal ako predseda a štatutárny zástupca Slovenského zväzu pokrokových novinárov (SZPN) tým, že od augusta 1997 do konca januára 1998 získal od trinástich slovenských a českých firiem spolu takmer 420 tisíc korún na reklamu v pripravovanej knihe Syry vo výrobe a kuchyni. Knihu však nevydal, reklamu nezabezpečil a peniaze minul pre vlastnú potrebu. Ublíženia na zdraví sa dopustil voči manželke a dcére v roku 1999.

Na súde Aladár H. vyhlásil, že manželke a dcére neubližoval, lebo nemá násilnícku povahu. Podľa neho trestné oznámenia manželky sledovali iba to, aby ho dostala z bytu. Svedkovia klamali a boli ovplyvnení manželkou. Tvrdil, že „kniha môže vyjsť aj zajtra“. V jej vydaní mu zabránil vyšetrovateľ, ktorý navádzal poškodených, aby Aladára H. oznámili. Prekážkou bola i manželka, ktorá mu kradla peniaze a preto nemal dostatok prostriedkov na dokončenie publikácie.

Aladára H. za podobné aktivity odsúdil iný senát Okresného súdu v Banskej Bystrici v apríli 2000 na tri roky odňatia slobody. Uznal ho vinným, že ako riaditeľ vydavateľstva EXTRA v rokoch 1990 až 1996 sľúbil vydať rôzne publikácie, ale neurobil tak a získané finančné čiastky poškodeným nevrátil. Podvodu sa dopustil i voči viacerým právnickým osobám tým, že vylákal od nich rôzne sumy na reklamu v pripravovanom vydaní Pravidiel futbalu, ale tie napokon nevydal a peniaze použil pre seba. Obžalovaný bol i za opakovanú jazdu motorovým vozidlom pod vplyvom alkoholu, za útok na verejného činiteľa, výtržníctvo a obmedzovanie osobnej slobody. Odvolací senát Krajského súdu mu trest skrátil a zmenil na podmienečný.

Pojednávanie s Aladárom H. odročili na 24. apríla. Senát na návrh obhajoby vypočuje dve súdne znalkyne. Ďalšie návrhy obžalovaného na doplnenie dokazovania súd zamietol.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenská sporiteľňa otvára od apríla nové SPOROcentrá bývania
<< predchádzajúci článok
Zadržali podozrivého z vraždy taxikára v Bratislave