Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. mája 2010

Poprad zatiaľ nemusí vracať SARIO prostriedky


Tagy: Poprad SARIO

Mesto Poprad zatiaľ nemusí vrátiť prostriedky Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), ktoré dostalo vo forme nenávratného finančného príspevku na ...Zdieľať
euro Ilustračné foto: SITA/AP BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) - Mesto Poprad zatiaľ nemusí vrátiť prostriedky Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), ktoré dostalo vo forme nenávratného finančného príspevku na výstavbu Priemyselného parku Poprad - Matejovce. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SARIO Marián Jánošík, mesto bolo doposiaľ požiadané len o zaslanie svojho stanoviska k auditu Európskej komisie. "SARIO a Ministerstvo hospodárstva SR ako riadiaci orgán momentálne komunikujú s mestom Poprad s cieľom riešiť vzniknutú situáciu v súvislosti so zisteniami auditu Európskej komisie," dodal Jánošík.


Podľa poslanca Mestského zastupiteľstva v Poprade Antona Andráša, mesto môže prísť na základe auditu za nezrovnalosti vo verejnom obstarávaní o 487,7 tis. eur a za poskytnutie neoprávnenej štátnej pomoci o ďalších 64,3 tis. eur. Mesto Poprad už kvôli výkupu pozemkov pod priemyselným parkom, ktoré predalo nad rámec znalcom stanovej sumy, muselo vrátiť 181,5 tis. eur. "Myslím, že celá problematika okolo priemyselného parku nie je vôbec jasná. Hneď na začiatku si to zo strany Slovenskej republiky, ktorú zastupovalo SARIO, vyžadovalo slušnú metodiku, tá absentovala. Zrejme nedostatkom bolo aj to, ako schvaľovali naše materiály, ako prešli celý projekt, ku ktorému neboli výhrady," povedal v stredu Andráš, ktorý bol v čase prípravy priemyselného parku zodpovedný za jeho výstavbu.

"SARIO jednoznačne odmieta tvrdenia poslanca, ktorý bol v čase prípravy priemyselného parku zodpovedný za jeho výstavbu. Agentúra postupovala v zmysle predpisov, ktoré boli v období implementácie projektu platné. Takisto boli jasné stanovené podmienky a kritériá, ktoré museli jednotlivé samosprávy splniť pri uchádzaní sa o nenávratný finančný príspevok. V prípade, ak by došlo k vracaniu časti nenávratného finančného príspevku, tak len z dôvodu zistenia pochybení zo strany mesta," reagoval na stredajšie vyjadrenia popradského poslanca hovorca Jánošík.

Posledná kontrola Európskej komisie prišla podľa Andráša až po deviatich mesiacoch od kolaudácie priemyselného parku. "Zrejme prvýkrát doniesli na Slovensko pravidlá hry a na základe toho SARIO generuje výhrady, premietnuté do finančných čiastok, ktoré treba vrátiť,“ dodal Andráš. Pre mesto je nepochopiteľné, že doteraz nemá oficiálne výsledky kontroly Európskej komisie, ktorá bola v parku už pred dva a pol rokom. Mesto tak podľa Andráša nemôže ani relevantne reagovať na výhrady Európskej komisie a následne aj na požiadavky o vrátenie časti peňazí. Podľa popradského poslanca si mesto obháji svoju pozíciu a nebude musieť vracať kvôli priemyselnému parku ďalšie finančné prostriedky. "Nie som si vedomý toho, že by mesto urobilo nejakú chybu, na základe ktorej by bola opora v zákone a mesto by malo vracať peniaze,“ konštatoval Andráš.

Priemyselný park Poprad - Matejovce na ploche približne desať hektárov bol dokončený v marci 2008. Nachádza sa v mestskej časti Matejovce pri diaľnici D1 za areálom spoločnosti Whirlpool. V súčasnosti je priemyselný park kompletne zaplnený investormi, ktorí tu vytvorili približne 500 pracovných miest.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Poprad SARIO
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gašparovič na oslave víťazstva nad fašizmom
<< predchádzajúci článok
Počet vyplácaných dôchodkov vzrástol

Poprad zatiaľ nemusí vracať SARIO prostriedky - diskusné fórum čitateľov