Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júna 2007

Portugalsko nechce riešiť rozširovanie ani TureckoPortugalsko, ktoré 1. júla preberie rotujúce predsedníctvo Európskej únie, neplánuje rozhodujúcu diskusiu o hraniciach EÚ a ani o členstve Turecka, ako navrhuje Francúzsko. Portugalský minister pre ...Zdieľať

BRUSEL 28. júna (WEBNOVINY) - Portugalsko, ktoré 1. júla preberie rotujúce predsedníctvo Európskej únie, neplánuje rozhodujúcu diskusiu o hraniciach EÚ a ani o členstve Turecka, ako navrhuje Francúzsko. Portugalský minister pre európske záležitosti Manuel Lobo Antunes v Bruseli informoval novinárov, že Francúzsko má právo otvoriť túto otázku, no jeho krajina je presvedčená, že únia by sa teraz mala zamerať na dopracovanie svojej "reformnej zmluvy." "Francúzsko má plné právo navrhnúť, aby sme diskutovali o rozšírení, hraniciach a Turecku," vyhlásil. "No je právom predsedníctva mať na to svoj názor."

"Sme presvedčení, že v tomto období by sme sa mali sústrediť na zmluvu a že by sme sa mali pokúsiť nájsť riešenie ... do decembra," uviedol. "Potom môžme samozrejme začať riešiť iné dôležité problémy." Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy povedal, že Turecko nemá v EÚ miesto a vyzval k širšej diskusii o budúcom rozširovaní únie na decembrovom summite EÚ tesne pred koncom portugalského predsedníctva.

Portugalsko je organizátorom medzivládnej konferencie, ktorá sa začne 23. júla a na programe ktorej je vypracovanie návrhu novej "reformnej zmluvy" pre EÚ. Návrh novej zmluvy je výsledkom minulotýždňového summitového maratónu a nahradí pôvodnú ústavnú zmluvu pre Európu, ktorú v referendách v lete 2005 odmietli Francúzi a Holanďania.

SITA/AFP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prevádzkové centrum Lenovo v Bratislave expanduje
<< predchádzajúci článok
Špeciálny súd v Banskej Bystrici presťahovali do budovy NBS

Portugalsko nechce riešiť rozširovanie ani Turecko - diskusné fórum čitateľov