Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. augusta 2011

Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo, vodcu nenašli


Tagy: Tripolis

Povstalci chcú Kaddáfího súdiť sami Líbyjskí povstalci prediskutujú obvinenia voči Muammarovi Kaddáfímu, jeho synovi Sajfovi al-Islámovi a šéfovi tajnej služby s Medzinárodným trestným súdom (ICC), ako vojnových ...Zdieľať
kaddafi Povstalci chcú Kaddáfího súdiť sami


Líbyjskí povstalci prediskutujú obvinenia voči Muammarovi Kaddáfímu, jeho synovi Sajfovi al-Islámovi a šéfovi tajnej služby s Medzinárodným trestným súdom (ICC), ako vojnových zločincov by ich však chceli súdiť priamo v Líbyi. V utorok to pred novinármi v New Yorku povedal líbyjský vyslanec pri OSN Ibráhím Dabbáší, ktorý je významným členom opozičného hnutia.

ICC vydal zatykač na 69-ročného Kaddáfího, na jeho 39-ročného syna Sajfa al-Isláma a 62-ročného šéfa spravodajskej služby Abdalláha as-Sanúsího, ktorí sú podľa súdu spolupáchateľmi útokov proti líbyjským civilistom a ktorým vyšetrovatelia pripisujú zločiny proti ľudskosti. Líbya neratifikovala Rímsky štatút, ktorým vytvorili ICC, a právomoci súdu preto Kaddáfího režim neuznáva.TRIPOLIS 23. augusta (WEBNOVINY) - Líbyjskí povstalci sa považujú za víťazov bitky o Tripolis, ktorá v utorok vyvrcholila útokom na opevnený komplex Báb al-Azízíja, kde sa okrem iného nachádza rezidencia vodcu Muammara Kaddáfího.

Veliteľ Abd al-Hakím Bilhadž víťazstvo oznámil v rozhovore pre televízny kanál al-Džazíra priamo z obsadenej centrály Kaddáfího režimu. Samotný vodca a jeho spoločníci podľa neho "utiekli ako krysy", povstaleckí bojovníci však v komplexe stále narážajú na bunky odporu. Bilhadž napriek tomu tvrdí, že boje sa už skončili a povstalci majú pod kontrolou takmer celý objekt.


Kaddáfího nenašli

Hovorca povstaleckého velenia v Bengází Ahmad Umar Bání medzitým potvrdil, že bojovníci po obsadení základne a rezidencie nenašli nič, čo by nasvedčovalo prítomnosti Kaddáfího či jeho synov. "Báb al-Azízíja je teraz plne pod našou kontrolou. Plukovník Kaddáfí a jeho synovia sa tam nenachádzali. Nie je tam nikto," povedal Bání s tým, že "nikto nevie, kde sú".

Tlačová agentúra Reuters citujúca očitých svedkov uviedla, že povstalci po vstupe do komplexu vyplienili sklady zbraní, kde si zadovážili nové samopaly, strieľali do vzduchu a oslavovali víťazstvo. Líbyjský vyslanec pri OSN Ibráhím Dabbáší uviedol, že komplex je "úplne v rukách povstalcov" a krajina bude "oslobodená v priebehu 72 hodín".

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

Tagy: Tripolis
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Kaddáfího režim stratil legitimitu (23. 8. 2011)
 Povstalci sú v Tripolise, zajali Kaddáfího syna (22. 8. 2011)
 Povstalci majú v rukách väčšinu Tripolisu (22. 8. 2011)
 Barack Obama vyhlásil, že diktátor Kaddáfi musí odísť (22. 8. 2011)
 Povstalci zadržali Kaddáfího synov (22. 8. 2011)
 V okolí Kaddáfího rezidencie zúria ťažké boje (22. 8. 2011)
 EÚ: Koniec Kaddáfího režimu sa blíži (22. 8. 2011)
 Kontaktná skupina bude o Líbyi rokovať budúci týždeň (22. 8. 2011)nasledujúci článok >>
Video: Washington zasiahlo zemetrasenie, pocítili ho aj v New Yorku
<< predchádzajúci článok
Priority rozpočtu zostávajú otvorené

Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo, vodcu nenašli - diskusné fórum čitateľov