Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

19. marca 2018

Pred 90 rokmi sa narodil Josef Karlík, filmový dedko Tomáša HoléhoDiváci si ho dodnes pamätajú vďaka komédii Jak dostat tatínka do polepšovny, kde stvárnil roztopašného starého otca. Populárny divadelný, filmový a televízny herec Josef ...Zdieľať
Josef Karlík Foto: čsfd.cz
Brno/Bratislava 19. marca (TASR) - Diváci si ho dodnes pamätajú vďaka komédii Jak dostat tatínka do polepšovny, kde stvárnil roztopašného starého otca. Populárny divadelný, filmový a televízny herec Josef Karlík by sa bol 19. marca dožil deväťdesiat rokov.


Narodil sa 19. marca 1928 v Kroměříži na Morave a od detstva prejavoval komediálne sklony. Z osemročného gymnázia prestúpil proti vôli svojich rodičov na konzervatórium v Brne a neskôr na Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU).

Po jej absolvovaní v roku 1950 hral Josef Karlík v Těšínskom divadle v Českom Těšíne, v pražskom Divadle na Vinohradoch, až napokon zakotvil v brnianskom Národnom divadle, kde pôsobil v rokoch 1954 až 1992 a hosťoval tu aj po odchode do dôchodku.

Na doskách brnianskeho divadla stvárnil množstvo dramatických i komických postáv od Dobrého vojaka Švejka až po Shakespearovho Kráľa Leara.

Rovnako často sa objavoval vo filmoch, pričom jeho najznámejšou postavou je starý otec v divácky úspešnej komédii Jak dostat tatínka do polepšovny. V roku 1978 ju česká režisérka Marie Poledňáková nakrútila ako pokračovanie populárneho filmu Jak vytrhout velrybě stoličku (1977), kde zažiaril detský herec Tomáš Holý. V pokračovaní si Josef Karlík zahral jeho recesistického dedka.

Stvárnil jednu z hlavných úloh v televíznom seriáli Sanitka (1984). Hral aj v slovenských filmoch, napríklad Správca skanzenu Štefana Uhera (1987). Ako v jednom z posledných filmov sa objavil v rozprávke Lotrando a Zubejda (Karel Smyczek, 1996).

Josef Karlík bol tiež dlhoročným pedagógom, vyučoval herectvo na Divadelnej fakulte JAMU. Je autorom knihy Cesty k herectví.

Získal viacero ocenení, napríklad Cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu (2001) a in memoriam Cenu Thálie za celoživotné majstrovstvo v činohre (2009).

Josef Karlík zomrel 30. októbra 2009 v Brne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Artista Cirque du Soleil zomrel po páde počas šou
<< predchádzajúci článok
Vyšla kniha Čarovná Horná Nitra, región približujú zábery fotografov

Pred 90 rokmi sa narodil Josef Karlík, filmový dedko Tomáša Holého - diskusné fórum čitateľov