Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. augusta 2007

Predaj 49 % akcií Transpetrolu je naplánovaný na streduRuský fond štátneho majetku, ktorý v tomto roku predal už takmer všetky aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos, plánuje na stredu ďalšiu aukciu, ktorej predmetom bude zahraničný majetok Jukosu ...Zdieľať

MOSKVA 13. augusta (WEBNOVINY) - Ruský fond štátneho majetku, ktorý v tomto roku predal už takmer všetky aktíva zbankrotovanej spoločnosti Jukos, plánuje na stredu ďalšiu aukciu, ktorej predmetom bude zahraničný majetok Jukosu vrátane 49-percentného podielu v slovenskej spoločnosti Transpetrol. Správca konkurznej podstaty Jukosu Eduard Rebgun stanovil za firmu Jukos International UK B.V, sídliacu v Holandsku, vyvolávaciu cenu 300 mil. USD. Divízia má popri podiele v Transpetrole na svojich účtoch ešte minimálne 1,5 mld. USD. Rebgun uviedol, že nízka vyvolávacia cena odzrkadľuje riziká týchto aktív.

Na plánovanej aukcii sa podľa zdroja blízkeho spoločnosti Rosnefť, zúčastní aj táto ruská štátom kontrolovaná firma. Rosnefť od vyhlásenia bankrotu firmy Jukos, ktorý oznámil moskovský konkurzný súd 1. augusta minulého roka, kúpila väčšinu aktív skrachovaného koncernu. Spomínané aktíva zahŕňajú tri bývalé ťažobné divízie firmy Jukos a päť rafinérií, ktoré tak vytvorili zo spoločnosti Rosnefť najväčší ruský ropný a rafinérsky koncern.

Jukos, kedysi najväčšia ruská ropná spoločnosť, sa dostal do problémov, keď mu ruské daňové úrady vyrubili pohľadávku za nezaplatené dane vo výške 33 mld. USD. Spoločnosť potom v decembri 2004 prišla v nútenej aukcii o svoju hlavnú produkčnú divíziu Juganskneftegaz, ktorú získala firma Rosnefť. Vlastníkov firmy Michaila Chodorkovského a Platona Lebedeva v roku 2005 vzali do väzby za podvod a daňové úniky.

Jukos v roku 2002 získal 49-percentný balík akcií slovenskej spoločnosti Transpetrol za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo v prepravcovi ropy majoritný 51-percentný podiel a snaží sa získať naspäť predaných 49 % akcií.

SITA, Reuters© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Svedka v prípade gangu Róberta O. vraj ovplyvňovali policajti
<< predchádzajúci článok
Exotické zvieratá končia vo viváriu v Nitre

Predaj 49 % akcií Transpetrolu je naplánovaný na stredu - diskusné fórum čitateľov