Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. februára 2006

Predčasné parlamentné voľby budú 17. júna v SRPredčasné parlamentné voľby budú 17. júna. Rozhodli o tom poslanci NR SR, keď schválili ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Za návrh hlasovalo ...Zdieľať

BRATISLAVA 9. februára (WN/SITA) - Predčasné parlamentné voľby budú 17. júna. Rozhodli o tom poslanci NR SR, keď schválili ústavný zákon o skrátení volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR). Za návrh hlasovalo všetkých 143 prítomných poslancov.

Podľa schváleného doplňujúceho návrhu bude v prípade, ak predseda parlamentu nie je zvolený, vyhlasovať voľby do NR SR poverený podpredseda parlamentu. Zverejnením rozhodnutia povereného podpredsedu NR SR o vyhlásení volieb do parlamentu sa ruší rozhodnutie bývalého predsedu parlamentu Pavla Hrušovského o vyhlásení parlamentných volieb zo 7. februára 2006.

V rozprave poslanec za KDH Jozef Miklušičák pripomenul, že pozmeňujúci návrh predložený ústavno-právnym výborom síce vylepšuje situáciu, ale podľa neho neodstraňuje všetky pochybnosti. Ako poukázal, NR SR môže podľa ústavy zvolať len predseda. Ústava síce splnomocňuje zastupovať predsedu, ale ako Miklušičák zdôraznil, iba vtedy, ak je vo funkcii. Podľa neho je teda NR SR povinná predsedu zvoliť. Pripomenul, že nič nebráni snemovni zvoliť do funkcie predsedu povereného podpredsedu Bélu Bugára, ak sú s ním spokojní. Katarína Tóthová z ĽS-HZDS Mikušičákovi oponovala, že Ústava SR nevyžaduje, ani nedáva lehotu pre novú voľbu predsedu NR SR.

Bývalý predseda NR SR Pavol Hrušovský odmieta názor, že dôvodom predčasných parlamentných volieb je odchod troch ministrov za KDH z vlády. „Zdá sa mi byť politický nekorektné, aby sa v predkladacej správe objavil takýto dôvod na konanie predčasných parlamentných volieb. Mám obavy, či po modrom lete a modrej zime nenastáva nejaké modré zavádzanie, želal by som si, aby to tak nebolo," povedal.

Neprítomní poslanci na hlasovaní boli Anton Danko, Ján Drgonec, Jozef Elsner (všetci klub ANO), Miroslav Abelovský, Gustáv Krajči, Ivan Šimko a Eduard Kolesár (všetci nezaradení). Po hlasovaní vyhlásil predsedajúci Béla Bugár 58. schôdzu parlamentu za skončenú.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 KDH sklamané, že Žitňanská prijala nomináciu na ministerku (8. 2. 2006)
 Prezident SR vymenoval nových ministrov (8. 2. 2006)
 KDH nebude vo vláde, ktorú vraj vedie vierolomný človek (7. 2. 2006)
 MS porušilo zásady o vyjednávaní medzinárodných zmlúv (7. 2. 2006)nasledujúci článok >>
V Topoľčanoch zadržali mladíka s heroínom na 12 až 14 dávok
<< predchádzajúci článok
Pod návrh na nového predsedu NR SR musí byť 76 podpisov