Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

11. júna 2011

Prešov bude vydávať potravinovú pomoc na Kúpeľnej uliciIlustračné fotoFoto: SITA/Jozef Jakubčo PREŠOV 11. júna (WEBNOVINY) – Mesto Prešov už má vybraté priestory pre distribučný sklad, z ktorého zabezpečí výdaj potravinovej pomoci pre obzvlášť zraniteľné skupiny osôb, ktoré sa ...Zdieľať
potraviny muka Ilustračné fotoFoto: SITA/Jozef Jakubčo PREŠOV 11. júna (WEBNOVINY) – Mesto Prešov už má vybraté priestory pre distribučný sklad, z ktorého zabezpečí výdaj potravinovej pomoci pre obzvlášť zraniteľné skupiny osôb, ktoré sa ocitli v ťažkej ekonomickej situácii. Sklad plánujú otvoriť v stredu 15. júna na Kúpeľnej ulici vedľa budovy Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Potraviny budú pravidelne dopĺňať z Potravinovej banky Slovenska zo skladov v Košiciach. Prešovský medzisklad by mal slúžiť nielen pre občanov mesta, ale aj pre širší región. Agentúru SITA o tom informoval vedúci Odboru sociálnych služieb Mestského úradu v Prešove Marián Bača, ktorý o logistike prepravy rokoval tento týždeň s Markom Urdzíkom z Potravinovej banky Slovenska.


Prešovský sklad má rozlohu 50 metrov štvorcových a nachádza sa v mestských priestoroch neďaleko tržnice. Potraviny si budú môcť občania vybrať buď naraz, alebo po častiach, aby im neprešla doba spotreby. Fyzické osoby, ktoré sú poberateľmi dávky v hmotnej núdzi a príspevku k dávke a osoby na hranici životného minima (rodičia a deti, na ktoré sú vyplácané dotácie) predložia k nahliadnutiu potvrdenie, ktoré im vydá príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. U nepracujúcich dôchodcov je hranica 305 eur. Limit na jednu osobu je 20 kilogramov hladkej múky a rovnaké množstvo bezvaječných cestovín. Urdzík uviedol, že k dispozícii majú aj ryžu, z cestovín kolienka, vretená a slovenskú ryžu.

Niektoré organizácie v Prešovskom kraji si už časť pomoci vybrali. Minulý týždeň doručili pomoc vo forme potravín do prešovského domu dôchodcov Náruč na Veselej ulici, kde si zobrali 2 000 kilogramov cestovín a 500 kíl múky. Detský domov na Požiarnickej ulici si zobral časť potravín ešte v máji. Bača uviedol, že na Cemjatu do domu dôchodcov odvezú potravinovú pomoc už z prešovského skladu. Mesto určí a začiatkom týždňa zverejní otváracie hodiny v sklade. Pri vyhľadávaní odkázaných rodín budú spolupracovať s charitou, s cirkevnými a občianskymi združeniami.

Urdzík uviedol, že distribúciu potravín do sociálnych zariadení, obcí a miest by radi koordinovali, aby autá tým istým smerom nešli poloprázdne, ale dostatočne vyťažené. Občania si svoju pomoc môžu vybrať do konca roka.

Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková informovala, že župa neorganizuje distribúciu potravinovej pomoci, zabezpečujú si to riaditelia zariadení sociálnych služieb individuálne. Komunikujú priamo s potravinovou bankou o druhu pomoci, množstvách i doprave. „Naše organizácie veľmi uvítali túto formu pomoci. Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, zatiaľ ju využili napríklad DSS Stropkov, DSS Kalinov, ZpS DSS Svidník, či DSS Spišský Štvrtok,“ uviedla hovorkyňa župy. V zriaďovateľskej pôsobnosti PSK je 27 zariadení sociálnych služieb.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bratislavská samospráva tento rok obnoví niekoľko cyklotrás
<< predchádzajúci článok
NEMECKO: Výbuch v obchodnom dome IKEA zranil dvoch ľudí