Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

17. marca 2019

Preteky s hromadným štartom pre Wiererovú, Slovenkám nevyšla streľbaSlovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas pretekov s hromadným štartom na 12,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde 17. marca 2019.Zdieľať
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová počas pretekov s hromadným štartom na 12,5 km na majstrovstvách sveta v biatlone vo švédskom Östersunde 17. marca 2019. Foto: TASR/AP
Östersund 17. marca (TASR) - Zlatú medailu si na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde v pretekoch s hromadným štartom vybojovala talianska biatlonistka Dorothea Wiererová. Na 12,5 km trati zdolala striebornú Rusku Jekaterinu Jurlovovú-Perchtovú o 4,9 sekundy a bronzovú Nemku Denise Herrmannovú o 15,4. Dvojici Sloveniek sa nedarilo, na 12. miesto sa zaradila Paulína Fialková (+1:42,7), 28. skončila Anastasia Kuzminová (+4:44,1).


Slovenský biatlon mal v záverečnej ženskej disciplíne dve želiezka v ohni a každá jedna, či už Kuzminová, alebo P. Fialková pomýšľali na úspech najcennejší. Za obe sa prihovárala štatistika, Kuzminová v role olympijskej víťazky v 'masse' sa snažila zavŕšiť pravdepodobne posledné preteky na MS v kariére tým najlepším spôsobom, navyše túto sezónu triumfovala v rovnakej disciplíne v Novom Měste na Morave. P. Fialkové mala oporu v hodnotení SP, keď bola dvakrát na stupňoch, vyslúžila si červené tričko líderky a siaha na malý krištáľový glóbus. Obhajkyňou titulu bola Dahlmeierová, ktorá taktiež raz v sezóne v 'masse' SP zvíťazila, rovnako ako jej krajanka Preussová.

V Östersunde husto snežilo, fúkal pomerne silný vietor a v miernom mraze -1 záležalo aj dosť od šťastia. Úvodná streľba v polohe ležmo bola lotéria, Kuzminová (celková strelecká bilancia 4-4-1-1) trafila len tretí terč a musela štyrikrát krúžiť na trestnom okruhu. P. Fialková (2-0-1-2) sa pomýlila dva razy na prvom a piatom terči a taktiež v najlepšej dvadsiatke chýbala. Do vedenia sa dostala Öbergová, 24. bola P. Fialková (+52,1), 30-ta Kuzminová (+1:49,8), nepresne strieľala aj 28. Vittozziová s tromi omylmi (+1:17,6). Presne mierilo 13 žien, ktoré sa zmestili do rozpätia 16,3 sekundy.

Druhá streľba ležmo pomohla 'čistej' P. Fialkovej, aby poskočila v poradí na 14. miesto, so stratou 48,6 sekundy za vedúcou Jurlovovou-Perchtovou. Kuzminová opäť trafila len jediný terč, ten druhý a opäť klesla na posledné 30. miesto (+3:46,6). Čisté strelecké konto si ešte ustrážilo sedem biatlonistiek.

Tretia streľba, stojková, znamenala pre mnohé katastrofu a poradie sa výrazne menilo. P. Fialková ju zvládla dôstojne, s chybou na prvom terči a polepšila si postavenie s 13. priečkou, 1:27,8 min za vedúcou, ako jedinej neustále bezchybne strieľajúcou Wiererovou. Kuzminová pridala ďalší trestný okruh na druhom terči a figurovala na 29. priečke (+4:17,8).

Záverečná streľba stojmo bola aj o značnom náskoku Wiererovej, pred samotným mierením 32,5 sekundy. Druhý a piaty terč nevybielila, no ani jej najväčšia súperka nebola 'čistá', o zlato možno prišla na štvrtom terči. Z náskoku Talianky ubudlo na 10,3 sekundy, a tento odstup si už ustrážila. Škoda, že P. Fialková minula prvý a štvrtý terč, pri presnejšej streľbe mohla výrazne poskočiť vpred, takto sa však zosunula do druhej desiatky. Kuzminová si neradostnú streleckú bilanciu s 10 netrafenými terčami uzavrela na prvom terči v poslednej položke.

Wiererová vo svojich 28 rokoch získala prvýkrát v kariére zlato na MS, dosiaľ sa mohla pochváliť osobným maximom so striebrom spred troch rokov v stíhacích pretekoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Členka Rady FIFA išla do väzenia za urážky bangladéšskej premiérky
<< predchádzajúci článok
Noel zvíťazil v slalome, slávil tretí triumf kariéry

Preteky s hromadným štartom pre Wiererovú, Slovenkám nevyšla streľba - diskusné fórum čitateľov