Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. februára 2006

Prezident pripustil lietadlá CIA na rumunských letiskáchRumunský prezident Traian Basescu v stredu pripustil, že lietadlá CIA využívali letiská v jeho krajine. "Lietadlá americkej vlády pristávali na letisku Kogalniceanu, nedalo sa však identifikovať, ...Zdieľať

BUKUREŠŤ 8. februára (WN/SITA/AP) - Rumunský prezident Traian Basescu v stredu pripustil, že lietadlá CIA využívali letiská v jeho krajine. "Lietadlá americkej vlády pristávali na letisku Kogalniceanu, nedalo sa však identifikovať, k akej americkej agentúre patria. Odmietam ale podozrenia, že v rámci rumunsko-americkej spolupráce sa porušovali ľudské práva," povedal v telefonickom rozhovore pre spravodajský kanál Realitatea TV. Rumunské úrady doteraz oficiálne odmietali potvrdiť, či lietadlá CIA používali rumunské letiská.

Základňu Mihail Kogalniceanu neďaleko čiernomorskej Konstance používalo americké letectvo počas vojenských operácií v Afganistane a Iraku. Podľa ochrancov ľudských práv tadiaľto tiež prevážali ľudí podozrivých z terorizmu, pričom neboli dodržiavané ich práva. Organizácia Human Rights Watch označila Poľsko a Rumunsko ako hlavné centrá CIA v Európe, kde mali byť utajované väznice pre osoby podozrivé z terorizmu.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvý seminár s onkologickými pacientmi bude v Nitre
<< predchádzajúci článok
Sever Pakistanu zasiahlo ďalšie zemetrasenie