Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. mája 2006

Priama aktivita teroristických skupín sa zatiaľ nezaznamenalaNa Slovensku nebola zaznamenaná žiadna priama aktivita teroristických skupín. Konštatuje sa to v Správe o plnení Národného akčného plánu boja proti terorizmu, ktorý predloží minister vnútra Martin ...Zdieľať

BRATISLAVA 2. mája (WN/SITA) - Na Slovensku nebola zaznamenaná žiadna priama aktivita teroristických skupín. Konštatuje sa to v Správe o plnení Národného akčného plánu boja proti terorizmu, ktorý predloží minister vnútra Martin Pado v stredu na rokovanie vlády. V minulom roku na Slovensku takisto neboli lokalizované ani osoby alebo skupiny, ktoré by sa pripravovali spáchať teroristický trestný čin. Slovenská republika v súčasnosti nie je primárnym cieľom teroristov. Z dôvodu aktívnej účasti Slovenska v medzinárodných organizáciách na zahraničných protiteroristických aktivitách a operáciách však riziko narastá. Rezorty vnútra, zahraničných vecí, obrany, Slovenská informačná služba a ďalšie subjekty trvalo monitorujú úroveň regionálnej bezpečnosti v jednotlivých častiach sveta a ich dopad na vnútornú bezpečnosť SR.

Od apríla 2005 je Policajný zbor napojený na sieť FIU-NET, ktorá slúži na výmenu informácií v oblasti financovania terorizmu medzi partnerskými finančnými spravodajskými jednotkami členských štátov EÚ, Bulharska a Rumunska. Slovenská polícia doposiaľ neprijala žiadne hlásenie o neobvyklej obchodnej operácii s podozrením na financovanie terorizmu. V prípade dostatku finančných prostriedkov ministerstvo vnútra plánuje v roku 2008 spustiť prevádzku tzv. Bomb Data centra, ktoré zvýši efektívnosť objasňovania trestných činov spáchaných s použitím výbušnín. Do marca 2007 sa počíta so zavedením ochranných opatrení proti elektronickým útokom na kľúčové počítačové systémy. V priebehu budúceho roka by malo ministerstvo v spolupráci s Národnou bankou Slovenska a SIS takisto vytvoriť podmienky na zefektívnenie systému zisťovania informácií o majiteľoch bankových účtov pre potreby štátnych orgánov.

Vláda tiež v stredu prerokuje aj Koncepciu boja proti extrémizmu. Cieľom je do roku 2010 vytvoriť účinný systém opatrení a aktivít zameraných na ochranu občanov a spoločnosti pred protispoločenských konaním extrémisticky zameraných jednotlivcov, skupín a hnutí. Účelom Koncepcie je zjednotiť postup zainteresovaných subjektov a skoordinovať ich činnosť. V boji proti extrémizmu bude potrebné sa zamerať najmä na preventívne pôsobenie v základných a stredných školách, systematické monitorovanie extrémistov, nulovú toleranciu pre páchateľov trestných činov s extrémistickým prvkom a zamedzenie prenikania vplyvov extrémizmu zo zahraničia. Počíta sa aj s personálnym a technickým dobudovaním policajných útvarov podieľajúcich sa na boji proti extrémizmu. Do júla 2006 by mal rezort vnútra v spolupráci s ministerstvom kultúry zároveň posúdiť vytvorenie medzirezortnej pracovnej skupiny zameranej na riešenie problémov deštruktívnych kultov a siekt. V 1. polroku 2007 by mala byť vypracovaná aj koncepcia boja proti diváckemu násiliu na športových podujatiach.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
3G od Orangeu dostupné už pre milión obyvateľov
<< predchádzajúci článok
Podľa odborov Potičný možno porušil zákon

Priama aktivita teroristických skupín sa zatiaľ nezaznamenala - diskusné fórum čitateľov