Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. novembra 2010

Priština pozvala EÚ a USA na monitoring voliebKosovo požiadalo Európsku úniu a Spojené štáty o monitoring decembrových predčasných parlamentných volieb, ktoré sú uskutočnia v dôsledku utorkového pádu kabinetu premiéra ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP

PRIŠTINA 3. novembra (WEBNOVINY) - Kosovo požiadalo Európsku úniu a Spojené štáty o monitoring decembrových predčasných parlamentných volieb, ktoré sú uskutočnia v dôsledku utorkového pádu kabinetu premiéra Hashima Thaciho. Informoval o tom v utorok zastupujúci kosovský prezident Jakup Krasniqi, ktorý adresoval list vysokej predstaviteľke únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej. Podľa dočasnej hlavy Kosova totiž dohľad Európskej únie vyšle obyvateľom jasný signál a bude mať "veľký dopad na dôveryhodnosť a spoľahlivosť hlasovania". Ich garantom by na pozvanie Prištiny malo byť okrem USA aj Švajčiarsko.

Krasniqi v utorok vyhlásil predčasné voľby na 12. decembra a to krátko po parlamentom vyslovenej nedôvere Thaciho vláde. Za jej pádom stojí odchod poslancov Demokratickej ligy Kosova (LDK) z vládnej koalície. Tí reagovali na verdikt ústavného súdu, ktorý rozhodol, že vtedajší prezident Fatmir Sejdiu simultánnym vykonávaním funkcie hlavy štátu aj predsedu LDK porušuje ústavu.

Voľby budú prvými od februára 2008, kedy Kosovo vyhlásilo nezávislosť.
SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bombový poplach na letisku v Škótsku bol falošný
<< predchádzajúci článok
Fed nakúpi aktíva za ďalších 600 mld. USD