Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. februára 2018

Produkcia priemyslu v eurozóne sa v decembri zvýšila o 0,4 %Priemysel v eurozóne aj v celej 28-člennej Európskej únii (EÚ) v decembri spomalil. Jeho produkcia po očistení od sezónnych vplyvov v poslednom mesiaci 2017 v porovnaní s ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Luxemburg 14. februára (TASR) - Priemysel v eurozóne aj v celej 28-člennej Európskej únii (EÚ) v decembri spomalil. Jeho produkcia po očistení od sezónnych vplyvov v poslednom mesiaci 2017 v porovnaní s novembrom vzrástla v eurozóne o 0,4 % a v EÚ o 0,3 %. V novembri však stúpol výkon priemyslu v euroregióne medzimesačne o 1,3 %, v EÚ o 1,2 %. Vyplýva to z údajov európskeho štatistického úradu Eurostat.


V medziročnom porovnaní stúpla decembrová produkcia priemyslu v regióne, ktorý zaviedol euro, o 5,2 %, v Únii o 4,8 %.

Za celý rok 2017 sa priemyselná produkcia zvýšila v eurozóne o 3 % a v EÚ o 3,3 %.

K decembrovému medzimesačnému rastu priemyselnej produkcie v eurozóne najviac prispelo zvýšenie výroby tovarov dlhodobej spotreby (o 2,7 %), polotovarov (1,4 %), energií (1,3 %) a výrobkov krátkodobej spotreby (0,7 %), zatiaľ čo produkcia kapitálových tovarov klesla o 1,1 %.

V EÚ sa v sledovanom období tiež najstrmšie zvýšila produkcia tovarov dlhodobej spotreby (2,6 %), polotovarov (1,3 %) a tovarov krátkodobej spotreby (0,6 %). Produkcia kapitálových tovar klesla o 0,5 % a energií o 0,3 %.

Spomedzi členských štátov, ktorých údaje má Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný nárast priemyselnej produkcie zaznamenali v decembri v Rumunsku (3,8 %), Írsku (3 %) a Slovinsku (2,7 %) a najväčší pokles na Slovensku (-2,7 %), v Litve (-2,6 %) a Českej republike (-1,5 %).

V medziročnom porovnaní v eurozóne v decembri najstrmšie stúpla produkcia kapitálových tovarov (o 7,6 %), tovarov dlhodobej spotreby (7,4 %), polotovarov (6,6 %), produktov krátkodobej spotreby (3,1 %) a energií (0,6 %).

V EÚ vzrástla decembrová produkcia kapitálových tovarov medziročne o 7,7 %, tovarov dlhodobej spotreby o 6,7 %, polotovarov o 6 % a produktov krátkodobej spotreby o 2,5 %, zatiaľ čo výroba energií klesla o 0,1 %.

Najvyšší medziročný nárast priemyselnej produkcie nahlásilo Rumunsko (13,5 %), Slovinsko (12,2 %) a Švédsko (8,5 %) a najväčší pokles Chorvátsko (-2,5 %) , Luxembursko (-2,3 %) a Dánsko (-2,2 %).

Na Slovensku sa výkon priemyslu v decembri medziročne znížil o 1 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
CNN: Správy o úmrtiach podnecujú Filipíncov, aby sa z Kuvajtu vracali
<< predchádzajúci článok
Koalícia plánuje predstaviť druhý spoločný sociálny balík

Produkcia priemyslu v eurozóne sa v decembri zvýšila o 0,4 % - diskusné fórum čitateľov