Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. marca 2009

Protestujúci poľnohospodári priviezli do centra Prahy živé kravyAž 5 tisíc poľnohospodárov vo štvrtok dopoludnia blokuje centrum Prahy. Od rána sem prichádzajú na demonštráciu proti dotačnej politike Európskej únie, ktorá je podľa nich nespravodlivá k novým ...Zdieľať
PRAHA 12. marca (WEBNOVINY) - Až 5 tisíc poľnohospodárov vo štvrtok dopoludnia blokuje centrum Prahy. Od rána sem prichádzajú na demonštráciu proti dotačnej politike Európskej únie, ktorá je podľa nich nespravodlivá k novým členským štátom EÚ. Zraz majú pred ministerstvom poľnohospodárstva, odkiaľ vyrazia na Václavské námestie. Podľa informácií českého internetového portálu iDNES.cz zatiaľ na miesto zrazu prišlo 2 tisíc demonštrantov, ďalší stále prichádzajú. Priviezli si so sebou živé kravy. "Trúbia, pískajú, majú rapkáče aj kravské zvonce. Objavujú sa transparenty, okrem českých tu vidno aj nemecké a poľské nápisy," informovala spravodajkyňa iDNES.cz.


Podľa demonštrantov poľnohospodári z nových členských krajín EÚ dostávajú o desiatky percent nižšie dotácie ako ich kolegovia v starších členských krajinách. Nad hlavami demonštrantov vejú národné vlajky európskych krajín. Podľa prezidenta českej Agrárnej komory Jana Velebu na demonštráciu dorazia poľnohospodári zo Slovenska, Maďarska, Nemecka či Slovinska. "Prídu k nám aj poľnohospodári z Litvy, z Vilniusu," uviedol Veleba. Na mieste sú už pripravené vence, ktoré farmári ponesú v čele protestného sprievodu. "Bude to taký symbolický pohreb českého dobytka a symbolický koniec českého mlieka v Čechách," vysvetlil riaditeľ Zväzu chovateľov dobytka Josef Kučera.

Podľa skorších vyjadrení Velebu dosahuje podpora českých poľnohospodárov len približne 60-percentnú úroveň platieb, aká je napríklad v Nemecku a Rakúsku. "Rozdiel medzi nami a kolegami zo Západu je príliš veľký na to, aby sme im mohli konkurovať," vyhlásil ešte začiatkom marca Veleba.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lesník z Muráňa dostal 22 rokov za vraždu manželky
<< predchádzajúci článok
Inflácia vo februári spomalila na 3,1 %

Protestujúci poľnohospodári priviezli do centra Prahy živé kravy - diskusné fórum čitateľov