Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. augusta 2010

PUTIN: Zastavená výstavba diaľnice musí pokračovaťRuský premiér Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že Rusko musí dostavať novú diaľnicu medzi Moskvou a Petrohradom, ktorej výstavbu po protestoch iba ...Zdieľať
bez nazvu Ruský premiér Vladimir Putin

Foto: SITA/AP
MOSKVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Ruský premiér Vladimir Putin v piatok vyhlásil, že Rusko musí dostavať novú diaľnicu medzi Moskvou a Petrohradom, ktorej výstavbu po protestoch iba vo štvrtok zastavil prezident Dmitrij Medvedev. Prezident tým zastavil aj rúbanie lesa pri meste Chimki, ktorý výstavbe stojí v ceste. Počas návštevy na ďalekom východe v meste Chabarovsk Putin uviedol, že túto otázku už prediskutoval aj s Medvedevom.

"Cestu medzi najväčšími centrami Ruska Moskvou a Petrohradom je potrebné postaviť," povedal Putin a dodal, že "medzi rozvojom a ochranou prírody boli nezhody vždy". "Nanešťastie, niekedy sú ekologické problémy zneužívané pri sporoch medzi (obchodnými) konkurentmi," vysvetlil. Avšak ani len nenaznačil, že by odporoval Medvedevovi. "Prediskutovali sme túto otázku s Dmitrijom Anatolijevičom (Medvedevom). Opakujem, že to úplne korešponduje s našou logikou a obvyklým správaním," vyhlásil premiér.

Ruský prezident Medvedev vo štvrtok nariadil prerušenie výstavby diaľnice medzi Moskvou a Petrohradom, čím vyhovel žiadostiam ekológov a opozície, ku ktorým sa ešte v ten deň prekvapivo pridala aj vládna strana Jednotné Rusko pod vedením premiéra Vladimira Putina. "Je to naše veľké víťazstvo," komentoval vtedy rozhodnutie prezidenta Andrej Morguljov, predseda Združenia environmentálnych mimovládnych organizácií.

Ruskí ochranári už dva roky márne bojujú s vládou za záchranu lesa pri meste Chimki ležiacom v Moskovskej oblasti, ktorý považujú za pľúca hlavného mesta. Za zrušenie výstavby a záchranu lesa sa v nedeľu v Moskve uskutočnil veľký koncert za účasti asi 2 tisíc ľudí, ktorý však radnica nepovolila. Koncert sa zmenil na protivládnu demonštráciu, ktorej účastníci žiadali odstúpenie Putina. Proti rúbaniu lesa už dlho protestujú aj miestni obyvatelia. Šéfredaktora miestnych novín, ktoré sa zapojili do kampane ochranárov, v roku 2008 brutálne zbili zatiaľ neznámi páchatelia, pričom tento útok pozorovatelia dávajú do súvislosti s jeho kampaňou proti rúbaniu lesa.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rozhlas spustí tretiu stanicu, Rádio Junior
<< predchádzajúci článok
Ozbrojenca z krčmy už obvinili