Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

02. decembra 2019

Radíme: Testovanie na HIV možno absolvovať bezplatne aj anonymneIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: Hivpomoc.sk
 
Bratislava 2. decembra (TASR) – Bezplatný odber a následné vyšetrenie anti-HIV protilátok urobia záujemcom na viacerých miestach bezplatne. Vyšetrenie by tak malo byť prístupné všetkým obyvateľom. „V roku 2018 sme poskytli 678 osobných konzultácií a viac ako 800 vyšetrení anti-HIV protilátok,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.


Testovanie ponúka Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, Poradne pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v Slovenskej republike, oddelenia klinickej mikrobiológie nemocníc či testovacie centrum HIV Checkpoint v Bratislave. O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj všeobecného lekára.

„Odborní pracovníci poskytujú v Poradniach pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR bezplatné osobné, telefonické, emailové poradenstvo a anonymný bezplatný odber. Navyše, telefonické a emailové konzultácie ponúkajú pre záujemcov všetky regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike, nielen tie, pri ktorých sú zriadené špecializované poradne,“ vysvetlil Mikas.

Poradne pre problematiku HIV/AIDS pri vybraných regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v Slovenskej republike je možné nájsť vo viacerých mestách v rôznych krajoch Slovenska. Až tri mestá je možné navštíviť v Žilinskom kraji - Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš a Žilina a v Trnavskom kraji - Trnava, Galanta, Dunajská Streda. V Prešovskom kraji sa môžu dať záujemcovia otestovať v poradniach v štyroch mestách - Bardejov, Poprad, Prešov a Svidník. Testovanie v Banskobystrickom kraji poskytujú v Banskej Bystrici a Žiari nad Hronom, v Košickom kraji v Košiciach a Trebišove. Obyvatelia Nitrianskeho kraja musia za poradňou vycestovať do Nitry.

HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Tento vírus napáda imunitný systém človeka, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. Terminálnym štádiom HIV infekcie je ochorenie AIDS – syndróm imunitnej nedostatočnosti, kedy sa objavujú mnohé zdravotné ťažkosti, oportúnne infekcie a onkologické ochorenia.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MATEČNÁ: KONTROLÓRI STÁLE NACHÁDZAJÚ NEDOSTATKY PRI KONTROLE POTRAVÍN
<< predchádzajúci článok
Video: Sneh v Bratislave spôsobuje problémy, linky MHD meškajú aj polhodinu

Radíme: Testovanie na HIV možno absolvovať bezplatne aj anonymne - diskusné fórum čitateľov