Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

10. februára 2016

Rakúske Kittsee s tretinou Slovákov trápi dopravné spojenie s RajkouRakúskej prihraničnej obci Kittsee, ktorú spája s Viedňou aj Bratislavou vlak, chýba autobusové spojenie s maďarskou hraničnou obcou Rajka. Pre TASR to ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR - Erik Máder
Bratislava/Kittsee 10. februára (TASR) - Rakúskej prihraničnej obci Kittsee, ktorú spája s Viedňou aj Bratislavou vlak, chýba autobusové spojenie s maďarskou hraničnou obcou Rajka. Pre TASR to povedala starostka Gabriele Nabinger.


„So starostom Rajky sme sa spoločne pokúšali o to, aby sa prepojili prihraničné obce v Maďarsku, na Slovensku a v rakúskom Burgenlande, ale zatiaľ sa nám nepodarilo pohnúť ďalej pre problém s financovaním,“ uviedla starostka s tým, že treba najskôr vytvoriť projekt, aby sa dali čerpať peniaze z fondov Európskej únie.

Starostka Kittsee vníma ako veľký problém aj nejasnosti okolo budúcej čistiarne odpadových vôd pre päť rakúskych prihraničných obcí. Kittsee, Berg, Edelstal, Wolfsthal a Pama sú v súčasnosti prepojené kanálom s čistiarňou odpadových vôd v bratislavskej mestskej časti Petržalka. Zmluva, ktorú obce uzavreli s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS), sa skončí v júli 2017. Ďalšie rokovania o novej dohode sú otázne najmä preto, že starostovia rakúskych prihraničných obcí nesúhlasia so zvýšením ceny za likvidáciu odpadových vôd.

„Máme možnosť postaviť si vlastnú čistiareň na obecnom pozemku pri Pressburger Strasse za desať miliónov eur alebo sa napojiť na čističku v Bruck an der Leitha. Obe možnosti sú lacnejšie ako Petržalka,“ uviedla Nabinger s tým, že okrem otázky peňazí je tu problém aj s rakúskym právnym systémom. „Slovenská strana, teda BVS, nemôže napríklad odskúšavať časť kanalizácie, ktorá je na rakúskom území. Okrem toho využívanie čistiarne v bratislavskej Petržalke nám musí odsúhlasiť aj zemská vláda v Eisenstadte,“ spresnila starostka Kittsee s tým, že všetkých päť dotknutých obcí hľadá spoločné riešenie, ktoré bude pre ich obyvateľov najvýhodnejšie.

V rakúskej prihraničnej obci Kittsee, ktorá má 3522 obyvateľov, žije viac ako tretina Slovákov. Trvalý pobyt má v obci 3044 obyvateľov, prechodný pobyt 478 ľudí, z toho Slovákov je 1280, konkrétne 619 mužov a 661 žien. Počet obyvateľov v Kittsee rastie, aj keď obec už nevlastní žiadne stavebné pozemky a na predaj už nemá ani byty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
DKV: Cestná nákladná doprava má za sebou úspešný rok
<< predchádzajúci článok
Diplomats Pressburg porazili UHT Dukes Graz

Rakúske Kittsee s tretinou Slovákov trápi dopravné spojenie s Rajkou - diskusné fórum čitateľov