Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. februára 2011

Rakúski podnikatelia poučia našich ako vyťažiť zo schengenuPrešovská regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory chce urobiť viac pre to, aby podnikateľské subjekty z východného Slovenska ...Zdieľať
hranica uzhorod   vysne nemecke Ilustračné fotoFoto: SITA/Kvetoslava MudríkováPREŠOV 20. februára (WEBNOVINY) - Prešovská regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory chce urobiť viac pre to, aby podnikateľské subjekty z východného Slovenska výraznejším spôsobom profitovali z toho, že pôsobia v blízkosti schengenskej hranice.


Ako zúročiť tento fakt sa chcú učiť od rakúskych kolegov z prihraničných regiónov, ktorí zdieľali schengenský priestor v minulom období. Ešte v tomto roku plánuje komora zorganizovať v Prešove konferenciu, na ktorú chcú pozvať zástupcov rakúskej obchodnej komory a podnikateľov z tohto prihraničného priestoru. Termín stanovili na jún alebo september.


Zmeniť nevýhodu na výhodu

Ako uviedol pre agentúru SITA predseda Predstavenstva Prešovskej regionálnej komory SOPK Stanislav Čorej, na rokovanie pozvú aj našich rezortných ministrov, ktorí majú vplyv na regionálny rozvoj. Pozvánky pôjdu aj na adresy rozvojových agentúr, ako sú Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu, Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania, Slovenská agentúra cestovného ruchu. Budú od nich žiadať silnejšiu podporu podnikateľského prostredia v Prešovskom a Košickom kraji. „Cieľom tejto aktivity je zmeniť našu geografickú nevýhodu na výhodu, ktorá bude mať vplyv na rozvoj hospodárstva v našich regiónoch,“ uviedol Čorej.


Chýbajú diaľnice

Ako veľký problém vnímajú členovia prešovskej komory SOPK zastavenie výstavba diaľnic. „Nikdy sa priemysel nerozvíja tam, kde sa nestavala diaľnica,“ povedal Čorej. Podnikatelia chcú hovoriť s ministrom dopravy aj na tému zrýchlenia železničnej dopravy, zvýšenia jej spoľahlivosti a skvalitnenia poskytovaných služieb na železnici.
Podnikateľské subjekty na východe republiky stále pociťujú recesiu na trhoch Európskej únie, kde smeruje gro ich exportu a odkiaľ prichádzali investície.

Negatívnou správou pre podnikateľov je aj balíček úsporných opatrení vlády z druhej polovice minulého roka, ktorý znižuje verejné výdavky, verejnú spotrebu a verejné investície. Podnikateľské subjekty očakávajú v tomto roku menej verejných zákaziek zo strany vlády, čo nepomôže rozvoju ekonomiky. Mierny rozvoj ekonomiky očakávajú v oblasti automobilového a elektrotechnického priemyslu, v oblasti chémie a agrochémie. Ako rizikovú oblasť pre tento rok vnímajú stavebníctvo.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
MATOVIČ: Kompromis pri dvojakom občianstve nepoznám
<< predchádzajúci článok
Tender na obnovu námestia v Púchove zrušili