Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. mája 2019

Rast inflácie v Nemecku sa v apríli zrýchlilIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Wiesbaden 14. mája (TASR) - Tempo rastu inflácie v Nemecku sa v apríli zrýchlilo tak, ako naznačil predbežný odhad, a dosiahlo najvyššiu úroveň za päť mesiacov. Vyplýva to zo spresnených údajov spolkového štatistického úradu Destatis.


Index spotrebiteľských cien v najväčšej európskej ekonomike sa v apríli zvýšil na 2 % z 1,3 % v marci. Tento výsledok sa zhoduje s rýchlym odhadom, ktorý Destatis zverejnil 30. apríla.

Aprílová miera inflácie bola najvyššia od novembra 2018, keď spotrebiteľské ceny v Nemecku vzrástli o 2,1 %. Aj v medzimesačnom porovnaní stúpli aprílové ceny tovarov a služieb podľa očakávania o 1 %, zatiaľ čo v marci sa zvýšili o 0,4 %.

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP), ktorý sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Nemecka v apríli medziročne vzrástol o 2,1 % ( o 1,4 % v marci a o 1,7 % vo februári) a medzimesačne o 1 %. Ročné aj mesačné údaje HICP sa zhodovali s rýchlym odhadom.

Destatis v separátnej správe uviedol, že rast veľkoobchodných cien sa v apríli tiež zrýchlil, a to na 2,1 % z marcových 1,8 %. Medzimesačne stúpli tieto ceny o 0,6 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
JURAJ H. SA PRIZNAL K VINE ZO ZABITIA FILIPÍNCA H. ACORDU
<< predchádzajúci článok
Zisk ThyssenKrupp v 1. polroku strmo klesol

Rast inflácie v Nemecku sa v apríli zrýchlil - diskusné fórum čitateľov