Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. októbra 2007

Revízia ZO by mala pozitívne ovplyvniť aj údaje o HDPRevízia údajov o zahraničnom obchode ovplyvní aj údaje o hrubom domácom produkte (HDP). Ako v pondelok uviedol šéf Sekcie národných účtov a cien Štatistického úradu SR (ŠÚ) Pavol Baláž, ...Zdieľať

BRATISLAVA 15. októbra (SWEBNOVINY) - Revízia údajov o zahraničnom obchode ovplyvní aj údaje o hrubom domácom produkte (HDP). Ako v pondelok uviedol šéf Sekcie národných účtov a cien Štatistického úradu SR (ŠÚ) Pavol Baláž, rozsah revízie v rámci údajov o HDP však nebude taký výrazný ako samotná revízia zahraničného obchodu. Dôvodom je podľa neho rozdielny systém účtovania týchto údajov na národných účtoch. Pripustil však, že revízia zahraničného obchodu by mohla priniesť vyššie tempo rastu HDP v tomto roku, ako sa doposiaľ uvádzalo. Revidované tohtoročné čísla HDP by pritom mal ŠÚ zverejniť koncom novembra tohto roku, kedy bude informovať aj o raste ekonomiky za tretí štvrťrok. Zrevidované údaje o HDP za minulý rok by mali byť podľa Baláža k dispozícii už v najbližších týždňoch. Slovenská ekonomika pritom podľa aktuálnych čísel vlani rástla 8,3-percnentným tempom a v druhom štvrťroku tohto roku dosiahol reálny rast HDP 9,4 %.

Deficit zahraničného obchodu Slovenska za sedem mesiacov tohto roka bol po revízii znížený až o 6,9 mld. Sk na 8,9 mld. Sk. Osemmesačný schodok obchodnej bilancie pritom predstavoval 16,5 mld. Sk. Minuloročný deficit zahraničného obchodu úrad zrevidoval smerom nadol o takmer 18 mld. Sk. Podľa aktuálnych údajov, ktoré ŠÚ zverejnil v piatok minulý týždeň, totiž obchodná bilancia Slovenska za celý minulý rok vykázala deficit na úrovni 75,3 mld. Sk, čo je zhruba o 17,8 mld. Sk menej, ako sa uvádzalo doteraz.

Dôvodom pre revízie údajov o zahraničnom obchode je však podľa Štatistického úradu SR iba zmena metodiky. Podľa nových pravidiel zostavovania výsledkov zahraničného obchodu totiž úrad využíva nový spôsob určovania zahraničného obchodu s elektrinou a spresnil odhady hodnoty tovarov. Ďalšia zmena pritom vyplýva zo skutočnosti, že Slovensko tvorí aj vonkajšiu hranicu Európskej únie, čo si vyžiadalo zmenu pri posudzovaní dovozov a vývozov ktoré nie sú určené priamo na Slovenský trh, ale ich cez slovenskú hranicu s Ukrajinou realizuje iný členský štát únie.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Fica by sa EÚ mala viac venovať občanom
<< predchádzajúci článok
TÚ SR odštartoval šesť tendrov na prideľovanie frekvencií

Revízia ZO by mala pozitívne ovplyvniť aj údaje o HDP - diskusné fórum čitateľov