Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

03. augusta 2012

Rím a Madrid zatiaľ nebudú žiadať fondy o nákup dlhopisovŠpanielsko a Taliansko sa zhodli, že zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, či požiadajú európske záchranné mechanizmy, aby nakupovali ich štátne dlhopisy. Vyplýva to zo štvrtkového ...Zdieľať
taliansko MADRID 3. augusta (WEBNOVINY) - Španielsko a Taliansko sa zhodli, že zatiaľ je predčasné hovoriť o tom, či požiadajú európske záchranné mechanizmy, aby nakupovali ich štátne dlhopisy.


Vyplýva to zo štvrtkového stanoviska premiérov oboch krajín. "Neviem, či Taliansko požiada o aktiváciu tohto nástroja. Musíme preveriť jeho vlastnosti a uvidíme, či ho budeme potrebovať alebo nie,“ povedal taliansky premiér Mario Monti.

Na otázku novinárov, či podobná požiadavka príde z Madridu, španielsky premiér Mariano Rajoy povedal iba toľko, že víta postoj Európskej centrálnej banky (ECB), podľa ktorého ECB využije neštandardné opatrenia na ochranu spoločnej európskej meny.

Monti ďalej uviedol, že na stretnutí s Marianom Rajoyom o tejto téme nehovorili a momentálne nie je agendou ani Talianska ani Španielska. Európska centrálna banka začne nakupovať talianske a španielske dlhopisy na sekundárnom trhu až po tom, ako vlády jednotlivých členských štátov eurozóny aktivujú Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a využijú ho k tomuto účelu.

Vo štvrtok to vyhlásil šéf ECB Mario Draghi. Naznačil, že ECB bude intervenovať najskôr v septembri a krajina, žiadajúca o takúto pomoc, bude musieť prijať prísne podmienky a dohľad. Dodal, že šéf nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann vyslovil výhrady k skupovaniu dlhopisov a bude tak potrebné ďalšie úsilie, aby ECB presvedčila nemeckú centrálnu banku.

Akékoľvek nové opatrenia ECB však Draghi najskôr podmieňuje využitím Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) a ESM. "Vlády musia byť najskôr pripravené aktivovať ESM/EFSF na dlhopisových trhoch,“ povedal.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Berlín víta Draghiho vyjadrenie o zákaze úverovania ESM
<< predchádzajúci článok
Londýn je ako mesto duchov, britský premiér volá ľudí späť

Rím a Madrid zatiaľ nebudú žiadať fondy o nákup dlhopisov - diskusné fórum čitateľov