Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. júla 2018

Rumunský film o masakre židov získal cenu na MFF v Karlových VarochIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR Bohdan Kopčák
Karlove Vary 8. júla (TASR) - Slávnostným odovzdávaním cien sa v sobotu večer skončil 53. ročník tradičného medzinárodného filmového festivalu v západočeskom kúpeľnom meste Karlove Vary.


V hlavnej súťaži karlovarského festivalu zvíťazil koprodukčný film s českou účasťou "Je mi jedno, že sa zapíšeme do dejín ako barbari". Natočil ho rumunský režisér Radu Jude, ktorý zaň na záverečnom ceremoniáli v hoteli Thermal prevzal Krištáľový glóbus. Emotívny film približuje etnický masaker spáchaný rumunskou armádou na východnom fronte v roku 1941.

Slovinský režisér Olmo Omerzu, absolvent pražskej FAMU, vyhral cenu za réžiu za koprodukčnú drámu Všetko bude.

Český herec Jaromír Hanzlík si z rúk prezidenta festivalu Jiřího Bartošku prevzal cenu za umelecký prínos k českej kinematografii.

Cenu prezidenta karlovarského festivalu dostal britský herec Robert Pattinson. Pattinson je známy predovšetkým z upírskej filmovej ságy Súmrak, cenu ale dostal za "výraznú spoluprácu na zásadných snímkach súčasných režisérskych veličín autorského filmu".

Za najlepšiu herečku porota zvolila Mercedes Moranovú z Argentíny za výkon vo filme Cesta do Florianopolis, ktorý získal aj Veľkú cenu poroty. Film sleduje brazílsku dovolenku manželov po rozchode, ktorí napriek tomu vezmú svojich dospievajúcich potomkov na spoločný výlet. Režisérka Ana Katzová svoj príbeh opisuje ako "liečebnú plavbu", ktorá môže zahojiť rany a obnoviť sny.

Medzi mužmi bol ako najlepší herec ocenený Izraelčan Moše Folkenflik za film Geul, ktorý skúma, ako sa znáša židovská viera s rockovou muzikou. V snahe zarobiť na liečbu svojej dcéry obnoví otec kapelu, ktorú opustil, keď prijal chasidské pravidlá. "Hľadáme spôsob, ako skombinovať protiklady, náboženstva a umenia," povedal jeden z režisérov Josi Madmoni, ktorý vo Varoch vyhral pred siedmimi rokmi s filmom Reštaurátor.

Ukrajinský režisér Vitalij Manskij získal cenu za najlepší dokument, porota mu ju udelila za film Svedkovia Putinovi.

Divácku cenu denníka Právo získal oscarový film režiséra Barryho Levinsona z roku 1988 Rain Man.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Splnený sen organizátorov aj fanúšikov na Pohode:Vystúpil S. Rodriguez
<< predchádzajúci článok
Pred 180 rokmi sa narodil Ferdinand von Zeppelin

Rumunský film o masakre židov získal cenu na MFF v Karlových Varoch - diskusné fórum čitateľov