Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. augusta 2009

Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatovRusko vyhostilo dvoch českých diplomatov, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného ruského predstaviteľa. Moskva tak reagovala na vyhostenie dvoch pracovníkov ruskej diplomacie z Česka. ...Zdieľať
PRAHA 18. augusta (WEBNOVINY) - Rusko vyhostilo dvoch českých diplomatov, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného ruského predstaviteľa. Moskva tak reagovala na vyhostenie dvoch pracovníkov ruskej diplomacie z Česka. Správu priniesol český spravodajský portál iDNES.cz.


Česko v pondelok vyhostilo dvoch podozrivých ruských diplomatov. Podľa zistení českého vojenského spravodajstva mali totiž obaja vyhostení Rusi pracovať pre ruské tajné služby. Informácie však odmietlo potvrdiť české ministerstvo zahraničných vecí i vojenská tajná služba. Pôvodne sa k týmto informáciám odmietavo postavilo aj ruské veľvyslanectvo, no samotný šéf diplomacie Sergej Lavrov to neskôr označil za ďalšiu provokáciu, ktorá zbytočne narúša rozvíjajúce sa vzťahy medzi Prahou a Moskvou.

Podľa iDNES.cz pracuje na ruskom veľvyslanectve v Prahe a na konzulátoch v Brne a Karlových Varoch asi dvesto ľudí, pričom české tajné služby predpokladajú, že dve tretiny z nich sú spravodajcovia. Na ich stúpajúcu aktivitu upozornila v roku 2008 aj tamojšia Bezpečnostná informačná služba. Podľa nej sa ruskí agenti snažia ovplyvniť verejnú mienku a vyvolať odpor voči plánovanej výstavbe amerického radaru v Brdoch. Údajne sa dokonca pokúšali o kúpu pozemkov v okolí lokality, kde by mala radarová základňa Spojených štátov stáť.

Oficiálne vyhostenie je v diplomatickom svete jednou z najostrejších reakcií na podozrivé aktivity cudzích diplomatov. Väčšinou totiž nasleduje protiakcia, teda vyhostenie rovnakého počtu diplomatov v rovnakých funkciách na druhej strane, čo sa stalo aj dnes.

Moskva tak zhodou okolností urobila v deň, keď Česká armáda skúšobne spustila radar NATO neďaleko Slavkova u Brna.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lykožrút zničil v TANAP-e v tomto roku vyše 860 hektárov lesa
<< predchádzajúci článok
Zomrel bývalý juhokórejský prezident Kim Tä-džung