Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júla 2010

Sarkozy čelí škandálu s financovaním kampaneFrancúzsky prezident Nicolas Sarkozy v utorok poprel, že by na svoju predvolebnú kampaň v roku 2007 použil nelegálne prijaté peniaze. Obvinila ho z toho bývalá ...Zdieľať
nicolas sarkozy Nicolas Sarkozy

Foto: SITA/AP PARÍŽ 6. júla (WEBNOVINY) - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v utorok poprel, že by na svoju predvolebnú kampaň v roku 2007 použil nelegálne prijaté peniaze. Obvinila ho z toho bývalá účtovníčka najbohatšej Francúzky, dedičky kozmetickej firmy L'Oréal Liliane Bettencourtovej. V utorok francúzskym médiám prezradila, že sa osobne zúčastnila na prevode sumy 150 000 eur, ktorá bola určená na prezidentskú kampaň Sarkozyho. Oznámenie na polícii podala osoba, ktorú médiá označujú ako Claire T., podľa vlastných slov už v pondelok.

Sarkozy tvrdí, že ide o bohapusté obvinenia "bez akejkoľvek opory v realite". Francúzov vyzval, aby sa sústredili radšej na kľúčové otázky súčasnosti ako je reforma zdravotníctva, a nie na "ľudí, ktorí vytvárajú škandály".

Podobné vyhlásenie poskytol aj minister práce Eric Woerth. Práve on mal byť ústrednou postavou škandálu, o ktorom v pondelok na polícii vypovedala Claire T. Woerth bol v roku 2007 pokladníkom Sarkozyho strany aj predvolebnej kampane a práve on mal podľa Claire T. peniaze preberať. "Som pokladníkom strany osem rokov a som presvedčený, že nikto ma z ničoho nemôže obviňovať. Všetko je jasné, všetko je čisté," reagoval Woerth na obvinenia.

Obvinenia zo strany Claire T. sa však poslednými francúzskymi prezidentskými voľbami nekončia. Na polícii okrem iného vypovedala aj o tom, že Sarkozy pravidelne dostával finančné dary od Bettencourtovej už v čase, keď bol starostom parížskeho predmestia Neuilly. "Všetci v dome vedeli, že aj Sarkozy chodil za Bettencourtovcami pre peniaze," tvrdí.

SITA/Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Fitch zlepšila ratingové hodnotenie Ukrajiny
<< predchádzajúci článok
POVODNE: Do 4 postihnutých obcí balíky bezplatne

Sarkozy čelí škandálu s financovaním kampane - diskusné fórum čitateľov