Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. júla 2007

Sarkozyová pracuje na repatriácii bulharských zdravotníkovManželka francúzskeho prezidenta Cécilia Sarkozyová pricestovala v nedeľu do Líbye údajne s cieľom zabezpečiť návrat šiestich, na doživotné väzenie odsúdených, zdravotníkov do Bulharska. ...Zdieľať

TRIPOLIS 23. júla (WEBNOVINY) - Manželka francúzskeho prezidenta Cécilia Sarkozyová pricestovala v nedeľu do Líbye údajne s cieľom zabezpečiť návrat šiestich, na doživotné väzenie odsúdených, zdravotníkov do Bulharska. Líbyjský predstaviteľ potvrdil, že prvá dáma Francúzska pricestovala do Tripolisu spolu s poradcom prezidenta Nicolasa Sarkozyho Claudom Gueantom, ale nechcel komentovať účel ich návštevy.

Francúzsky magazín Le Point na svojej internetovej stránke informoval, že Sarkozyová a Gueant pripravujú návrat do vlasti pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára, ktorých líbyjský súd obvinil z úmyselného nakazenia líbyjských detí vírusom HIV.

Pôvodný verdikt súdu znel trest smrti, no Najvyššia súdna rada trest zmiernila na doživotné väzenie. Francúzi dorazili do Líbye v nedeľu ráno a v poobedňajších hodinách sa mali podľa týždenníka stretnúť s líbyjským vodcom Muammarom Kaddáfím, aby dojednali "posledné detaily" repatriácie zdravotníkov. Spolu so Sarkozyovou a Gueantom by mali zdravotníci odletieť na palube francúzskeho lietadla do bulharskej Sofie.

Ide už o druhú cestu prvej dámy Francúzska do Líbye. Počas prvej návštevy, ktorá sa uskutočnila 12. júla, sa Sarkozyová a Gueant stretli so šiestimi zdravotníkmi a s rodinami nakazených detí. Aj jej manžel, francúzsky prezident Sarkozy, sa o prípade bulharských zdravotníkov viackrát telefonicky rozprával s Kaddáfím.

SITA/AFP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lesný požiar v Slovenskom raji spôsobil pravdepodobne blesk
<< predchádzajúci článok
Premiér Erdogan vyhlásil volebné víťazstvo