Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

08. októbra 2019

Saturn predbehol Jupiter, vedci objavili jeho dvadsať nových mesiacovNajviac mesiacov spomedzi planét našej Slnečnej sústavy už nemá Jupiter, ale Saturn. Vedci totiž objavili dvadsať nových mesiacov obiehajúcich okolo Saturnu, o ktorých sa doteraz nevedelo. Celkový ...Zdieľať
saturn 676x360 8.10.2019  - Najviac mesiacov spomedzi planét našej Slnečnej sústavy už nemá Jupiter, ale Saturn. Vedci totiž objavili dvadsať nových mesiacov obiehajúcich okolo Saturnu, o ktorých sa doteraz nevedelo.


Celkový počet nám známych mesiacov Saturnu tak stúpol na 82, čo znamená, že Saturn už vedie o tri mesiace nad Jupiterom, okolo ktorého sme zaregistrovali 79 mesiacov. O objave informovalo v pondelok Centrum pre malé planétky Medzinárodnej astronomickej únie (MPC IAU).

Novoobjavené mesiace Saturnu majú priemer okolo piatich kilometrov, tri z nich obiehajú okolo tejto planéty rovnakým smerom, ako ona sama rotuje, zvyšných sedemnásť okolo nej obieha retrográdne.

Nové mesiace sa podarilo objaviť vďaka tomu, že vedci použili nové algoritmy pri "lúštení" starších snímok Saturnu, ktoré už pred desiatimi rokmi zhotovil obrí teleskop Subaru na havajskej sopke Mauna Kea.

 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Veriaci židia začnú v utorok po západe slnka sláviť Jom kipur
<< predchádzajúci článok
Po sto rokoch verejnosť spoznáva príbehy československých legionárov

Saturn predbehol Jupiter, vedci objavili jeho dvadsať nových mesiacov - diskusné fórum čitateľov