Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. októbra 2009

SDKÚ-DS chce zvýšiť tresty za týranie zvieratOpozičná SDKÚ-DS chce zvýšiť tresty za týranie zvierat. Súčasná legislatíva totiž podľa trojice jej poslancov zvieratá ochraňuje nedostatočne. Informovali o tom dnes na brífingu. Mimovládna ...Zdieľať
BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Opozičná SDKÚ-DS chce zvýšiť tresty za týranie zvierat. Súčasná legislatíva totiž podľa trojice jej poslancov zvieratá ochraňuje nedostatočne. Informovali o tom dnes na brífingu. Mimovládna organizácia Sloboda zvierat zámer víta. Zvýšiť tresty chce aj občianske združenie MačkySOS. Petíciu k tomu odštartovalo už minulý týždeň. Poslanci tvrdia, že na iniciatíve pracovali nezávisle od nej.


"Súčasná právna úprava neplní účel," upozornila novinárov poslankyňa Národnej rady SR Katarína Cibulková. Jednorazové utýranie zvieraťa na smrť sa rieši len ako priestupok peňažným trestom. Umožňuje tiež uložiť trest odňatia slobody, avšak s podmienečným odkladom výkonu trestu. SDKÚ-DS chce, aby bol za spáchanie trestného činu týrania udelený nepodmienečný trest s trestnou sadzbou od troch do piatich rokov.

Združenie MačkySOS navrhuje v petícii tri až päť rokov udeliť tomu, kto neposkytne včasnú veterinárnu pomoc, ako aj za zlé podmienky chovu. S trojicou poslancov sa zhodlo na zákaze týrania a následného šírenia obrazového či zvukového záznamu týrania cez mobily a internet. Podľa Cibulkovej tiež chcú zákonodarcovia zakázať aj navádzanie na páchanie trestného činu týrania zvieraťa, ako aj rozšíriť kvalifikácie týrania.

Podľa Oľgy Beckerovej zo združenia udelili doteraz len jeden trest za týranie. Aj ten bol však podmienečný. Poslanci chcú okrem novely Trestného zákona novelizovať aj Trestný poriadok. Zámerom je, aby mohla žalobu podať aj organizácia, ktorá zviera ochraňuje. "Keď nie je žalobca, nie je ani sudca. Namiesto majiteľa, ktorý neexistuje, by mohla podať žalobu organizácia, ktorá zviera chráni," vysvetlila poslankyňa Národnej rady SR Tatiana Rosová.

Iniciatívu podporil aj poslanec Národnej rady SR Pavol Frešo. Odmietol, že by išlo o súčasť jeho predvolebnej kampane. "Celé roky chováme mačky," uviedol. Tvrdil, že mu je táto záležitosť blízka. Frešo bude v novembrových voľbách jedným z kandidátov na post bratislavského župana. Rosovú priviedol k téme týrania jej 14-ročný syn. "Bol pohoršený, aké nízke tresty sú," vysvetlila. Uviedla, že sa spojila s kolegyňou Cibulkovou a nad návrhom uvažovali.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Viac ako 112 tisíc ľudí utieklo pred ofenzívou armády v Pakistane
<< predchádzajúci článok
Počas Sviatku všetkých svätých vypravia 30 posilových vlakov