17. júla 2016

Seničania prehrali so Slovanom, Trnava remízovala s Podbrezovou

Na snímke vpredu s loptou Mitchell Stuart Schet (ŠK Slovan Bratislava) a na zemi Róbert Pillár (FK Senica) počas zápasu 1. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FK Senica - ŠK Slovan Bratislava.

Na snímke vpredu s loptou Mitchell Stuart Schet (ŠK Slovan Bratislava) a na zemi Róbert Pillár (FK Senica) počas zápasu 1. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FK Senica – ŠK Slovan Bratislava. Foto: TASR/Martin Palkovič
Senica 17. júla (TASR) - Seničania vrhli v závere zápasu všetky sily do útoku, v platonickom tlaku si však nevytvorili vážnejšiu šancu a úvodný zápas nového ročníka Fortuna ligy prehrali 0:1.

Do prvého náznaku šance sa dostali hneď v úvode domáci, keď za obranu cez Pliatsikasa prenikol Samuel Mráz. Do zakončenia sa však cez pozorne brániaceho Salátu nedostal. Slovan ožil približne po štvrťhodine hry, aktívna bola najmä dvojica Schet, Pliatsikas. Ani Slovanisti si však vážnejšiu šancu v úvode nevytvorili. V 16. minúte zachytili domáci rozohrávku brankára Muchu, na bránu postupoval Guille, ale jeho strelu zo 16 metrov zastavil brankár Slovana. O dve minúty neskôr dostal nebezpečnú loptu za obranu Záhorákov Schet, jeho spätná prihrávka z pravej strany však v pokutovom území domácich adresáta nenašla. Tempo hry v prvom polčase upadlo, obe mužstvá sa snažili hrať najmä vzduchom, ale nakopávané lopty neboli receptom na pevné defenzívy na oboch stranách. V 37. minúte priniesol vzruch na tribúny Guille, ktorý vyskúšal Muchovu pozornosť, brankár Slovana bol však na mieste. Pred koncom prvého polčasu dobre zareagoval brankár Senice Šulla na tečovanú strelu, stihol sa včas premiestiť a loptu za svoj chrbát nepustil. Vzápätí sa takmer presadili domáci, keď Pirulo vytiahol luxusné nožničky. Mucha bol proti, a preto sa polčas skončil 0:0.

Druhé dejstvo otvoril úvodnou strelou v 49. minúte Zreľák, krížny pokus slovenského mládežníckeho reprezentana však letel mimo Šullovej brány. Seničania sa 53. minúte presadili z ľavej strany. Aktívny obranca Delgado sa v spolupráci s Guillem dostal pred pokutovým územím Slovana k strele, ale pravačkou nenamieril presne. O malú chvíľu neskôr sa k zakončeniu dostal po dobrej prihrávke krajný obranca Gonchar, ktorý však mieril vysoko nad Muchovu bránu. V týchto minútach začali domáci výrazne ožívať. Po Pirulovej štandardke hlavičkoval Mráz v 58. minúte tesne vedľa. Po hodine hry vytiahol Šulla skvelý zákrok po dobrej strele Kubíka spoza šestnástky. V 66. minúte sa po Soumahovom prieniku takmer menilo skóre, ale Guinejčan poslal loptu len do žrde senickej brány. V 71. minúte mal najväčšiu šancu zápasu po Astrayovej prihrávke Pirulo, Mucha ho však vychytal. O minútu neskôr pre zmenu na bránkovej čiare vykopol Kratochvílovu hlavičku Sekulič. O 3 minúty neskôr sa do bodky naplnilo nedáš-dostaneš. Po rohovom kope najprv zakročil Šulla, ale na dorážku Soumaha bol prikrátky - 0:1. Päť minút pred koncom zápasu sa po prihrávke zaváňajúcej postavením mimo hru rútil sám na Šullu Granwald Scott, brankár domácich však udržal výborným zákrokov Záhorákov v hre. Seničania vrhli v závere všetky sily do útoku, v platonickom tlaku si však nevytvorili vážnejšiu šancu a úvodný zápas nového ročníka Fortuna ligy prehrali 0:1.

Hlasy po zápase:
Aleš Čvančara, tréner Senice:
"My sme dnes chceli rozhodne bodovať, to sa nám však nepodarilo. Bohužiaľ, gól sme dostali po dvoch vyložených šanciach, ktoré sme nepremenili. Taký je však futbal. Nám chýbalo trochu viac odvahy v kombinácii. Chcem, aby sme boli silnejší na lopte. Myslím si však, že sme predviedli solídny výkon, pretože toto mužstvo spolu hralo prvé súťažné stretnutie."

Nikodimos Papavasiliou, tréner Slovana: "Sú to veľmi dôležité tri body. My sme očakávali ťažký zápas, pretože úvod sezóny je vždy náročný. Senica nás však prekvapila, prešla veľkými zmenami, zmenila spôsob hry. Navyše sme vo štvrtok odohrali náročné stretnutie a niektorí naši hráči boli unavení, niektorí nemali veľmi čistú hlavu. Neprestávali sme sa však tlačiť do brány za gólom, ktorý sme nakoniec dosiahli. Preto ďakujem svojim hráčom, ktorí sa neprestávali snažiť celý zápas."

FK Senica - ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:0)
Gól:
74. Soumah. Rozhodoval: Glova, ŽK: Košťál, Turyna - Pliatsikas, Sekulič, Schet, 1950 divákov.

Zostavy a striedania:
FK Senica:
Šulla - Honchar, Košťál, Pillár, Delgado - Dolný (67. Astray), Quaye, Kratochvíl, Mráz (77. Turyna) - Pirulo, Guille (86. Almási),

Slovan Bratislava: Mucha - Pliatsikas (46. Burnett), Sekulič, Saláta, Burnet - De Kamps, Lásik (51. Savičevič) - Schet, Soumah (79. Scott), Kubík – Zreľák

Podbrezová remízovala s Trnavou

Na snímke zľava Matúš Turňa (Podbrezová) a Loic Guilvic Gagnon (Trnava) počas zápasu 1. kola futbalovej Fortuna ligy medzi FO ŽP Šport Podbrezová a FC Spartak Trnava 17. júla 2016 v Podbrezovej. Foto: TASR/Branislav Račko

Prvý polčas na mokrom teréne začali aktívne hostia, ktorí zahrávali štyri rohy v úvodnej štvrťhodinke, ale nevyťažili z nich nebezpečnú situáciu. Za zmienku stojí iba slabšia strela Oravca spoza šestnástky, ktorú brankár Kuciak pokryl. Domáci hrozili zo štandardiek, no dopúšťali sa pri nich útočných faulov. Prvá vážnejšia príležitosť prišla až po polhodine hry. Do lopty sa oprel v pokutovom území Podio a Jakubech musel zasahovať. Následne mal prácu Mikovič pri šanci Viazanka, o pár minút neskôr Vajda minul v dobrej pozícii loptu a pred prestávkou mohol meniť skóre i Rendla, tomu chýbala lepšia muška.

Podbrezovčanom to vyšlo napokon v úvode druhého polčasu. Po centri Djordjeviča z ľavej strany sa ocitol v päťke nepokrytý Viazanko a jeho "kĺzačka" pri vzdialenejšej žrdi slávila úspech – 1:0. Trnavčania pomerne rýchlo dokázali odpovedať. Dlhý a presný pas Oravca našiel totiž v rohu šestnástky Tambého a ten napriahol parádne – 1:1. Akcie sa potom striedali na oboch stranách, ale stav už oba tímy nedokázali zmeniť vo svoj prospech. Najbližšie mali k víťaznému gólu Šafranko na domácej strane, ktorý volil slabú strelu a Jirka na opačnej, keď poslal loptu nad brvno. V závere upútal pozornosť priamy kop Podia. Stredopoliar Podbrezovej iba tesne minul pravú žrď Jakubechovej svätyne.

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej:
"Zápas mal patričné parametre. Z našej strany sme mali úvod nervóznejší, ale postupne to z nás opadlo. Žiaľ, riešenie vo finálnej fáze nebolo vždy šťastné, rozhodovanie bolo pomalšie. Napriek tomu sme si vypracovali veľmi veľa, mohlo to byť teda veselšie. Hrali sme proti kvalitnému mužstvu, moji zverenci odviedli v tomto stretnutí maximum. Mrzí ma chvíľková strata koncentrácie, po ktorej sme inkasovali. Liga sa však ešte rozbieha, je na čom stavať, výkon bol v poriadku."

Miroslav Karhan, tréner Trnavy: "Videli sme dobrý zápas, oba tímy hrali s maximálnym nasadením. Remíza z nášho pohľadu zaslúžená. Po ťažkom zápase v Európskej lige som premiešal zostavu a tí čo dostali šancu nesklamali, vybojovali bod. V Podbrezovej sa nebude vyhrávať ľahko ani iným tímom, takže sme s bodom spokojní. Som rád, že zápas sme viac menej zvládli."

ŽP Šport Podbrezová – FC Spartak Trnava 1:1 (0:0)
48. Viazanko – 54. També. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Vajda - Hladík, Mikovič, També, 2012 divákov