Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. apríla 2018

Situácia na trhu s ropu sa podľa Ruska zlepšilaNa archívnej snímke ruský minister energetiky Alexander Novak.Zdieľať
Na archívnej snímke ruský minister energetiky Alexander Novak. Foto: TASR/AP
Džidda/Moskva 21. apríla (TASR) - Situácia na trhu s ropou sa zlepšila, ale ešte neprišlo plnému zotaveniu, uviedlo Rusko.


Dohoda o obmedzení ťažby medzi veľkými producentmi na čele s Organizáciou krajín vyrážajúcich ropu (OPEC) a Ruskom ešte úplne nesplnila svoj cieľ vrátiť trh s ropu do rovnováhy, uviedol ruský minister energetiky Alexander Novak. Pôvodným cieľom dohody bola podpora cien, ktoré roky zostávali na nízkych úrovniach. Producentské štáty sa zídu v júni, aby prehodnotili dohodu.

Novak priznal, že dohoda funguje, aj keď zotavenie trhu s ropou stále nie je úplné. "Situácia je nepochybne oveľa lepšia než pred tromi mesiacmi, polrokom alebo rokom, ale pacient ešte nie je úplne zdravý," povedal Novak v rozhovore pre CNBC. "Aby som pokračoval v tejto metafore: znížili sme teplotu, ale ešte nevidíme úplne zotavenie."

Dohoda medzi OPEC, Ruskom a niekoľkými ďalšími producentmi začala, ktorá mala znížiť prebytok ponuky na trhu a zvýšiť ceny, platiť v januári 2017 a jej platnosť bola predĺžená do konca tohto roka.

Novak na otázku, či Rusko a ďalší dodávatelia môžu prestať akceptovať obmedzenie stanovené dohodou ešte pred koncom platnosti, odpovedal, že takéto rozhodnutie vyžaduje viac údajov z trhu. "V tejto chvíli vám na to neviem precízne odpovedať, pretože nemáme úplnú predstavu o tom, ako sa bude trh vyvíjať v najbližších mesiacoch. Musíme pozorne monitorovať situáciu."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zranila sa neďaleko Chaty na grúni. Slovenke pomáhali záchranári
<< predchádzajúci článok
Chrípky neubúda, v porovnaní s uplynulým týždňom je jej dokonca viac

Situácia na trhu s ropu sa podľa Ruska zlepšila - diskusné fórum čitateľov