21. septembra 2008

Slováci dominovali v Čunove, získali sedem medailí

Slovenskí reprezentanti dominovali na VI. akademických majstrovstvách sveta (AMS) vo vodnom zjazde a slalome, ktoré boli v dňoch 19. - 21. septembra v Areáli vodných športov v Čunove. V konkurencii 150 ...

ČUNOVO 21. septembra (WEBNOVINY) - Slovenskí reprezentanti dominovali na VI. akademických majstrovstvách sveta (AMS) vo vodnom zjazde a slalome, ktoré boli v dňoch 19. - 21. septembra v Areáli vodných športov v Čunove. V konkurencii 150 pretekárov zo šestnástich krajín si na domácej vode vybojovali spolu sedem medailí - štyri zlaté a tri strieborné. V nedeľu najskôr v dopoludňajšom finále v kajakárskej šprintérskej súťaži vo vodnom zjazde zvíťazil Marcel Potočný a Dana Beňušová bola druhá medzi kajakárkami - vysokoškoláčkami, popoludní sa o zlatú žatvu zaslúžilo kvarteto vodných slalomárov v zostave Dana Beňušová (K1 ženy), Alexander Slafkovský (C1) a Peter a Ladislav Škantárovci (C2). Striebro pridali Jana Dukátová (K1) a Matej Beňuš Prekvapením tohto šampionátu vysokoškolákov bolo najmä to, že Dana Beňušová vyšla víťazne zo súboja s Janou Dukátovou, ktorá v Čunove obhajovala titul z V. AMS 2006 v Krakove. Beňušová navyše uspela aj v zjazde, kde skončila druhá. "Viac som si verila v slalome, lebo to je moja disciplína, súťaž zjazdu som si pridala akosi navyše. Preto som rada, že z oboch mám medailu. Viac ma však teší titul zo slalomu," povedala v nedeľu pre agentúru SITA Dana Beňušová a pokračovala: "Obe medaily beriem ako veľmi dobrú satisfakciu za vysokoškolské majstrovstvá sveta v roku 2006 v Krakove, kde som bola dvakrát štvrtá. Som rada, že doma, na domácej vode, som sa konečne dočkala aj stupňa víťazov." Čerstvá dvojnásobná medailistka z AMS v Čunove si verila, hoci jej súperkou bola majsterka sveta z MS 2006 v Prahe Jana Dukátová. "Jana išla predo mnou, takže som vedela, že na trati nazbierala veľa trestných sekúnd, až desať, preto som všetko vložila do toho, aby som tých "ťukov" urobila čo najmenej. S výsledkami som spokojná, jedine, čo ma mrzí, že obe finále boli v jeden deň a ja som v tejto príšernej zime bola od ôsmej rána až do tretej popoludní stále v mokrom oblečení. To sa mi na týchto pretekoch nepáčilo. Organizátori to mohli vymyslieť aj inak," dodala Beňušová po pretekoch vo vodnom slalome. V mužskom singlkanoe vybojoval zlatú medailu Alexander Slafkovský, ktorý bol najlepší už v kvalifikácii a svoju dominanciu potvrdil najrýchlejšími časmi aj v semifinálovej i finálovej jazde. Slafkovský dosiahol pri jednom "ťuku" výsledný súčet 215,39. Striebro patrí ďalšiemu Slovákovi Matejovi Beňušovi (+5,28 s), bronz získal Francúz Pierre Labarelle (+5,45). "Dnes som na Sašu Slafkovského nemal. Bol výborný a ja som v semifinále pokazil jazdu aj v hornom, aj v dolnom úseku, vo finále zasa v dolnom. Takže nemôžem byť s dnešným výkonom úplne spokojný. Ale aj druhé miesto je krásne. Boli to moje prvé akademické MS, lebo na vysokej škole ešte iba začínam študovať, dúfam, že v budúcnosti ešte pridám k tomuto striebru aj nejaké ďalšie medaily a najmä že na tej vysokej škole vydržím až do konca," hodnotil svoj výkon v slalome Matej Beňuš. Podobne ako jeho sestra Dana aj on štartoval aj v zjazde, aj slalome. "Možno tých tridsať minút, čo bolo medzi finálovou jazdou v zjazde a v slalome bolo veľmi málo na dokonalú koncentráciu sa na súťaž a tiež na oddych. Možno práve to, že som štartoval v oboch súťažiach, ma obralo o nejaké sily, ktoré mi v závere už chýbali. Ale ja som s výsledkami spokojný. Bola to pekná rozlúčka za touto sezónou. V slalome som bol druhý a v zjazde ôsmy," konštatoval pretekár ŠKP Bratislava. S víťazstvom v kategórii C2, ktoré v Čunove dosiahli bratranci Peter a Ladislav Škantárovci, bol spokojný aj prvý z nich. "Som rád, že sme vyhrali tieto preteky, lebo v Krakove pred dvoma rokmi sme boli druhí a štyri roky predtým zasa tretí. Teraz nám to vyšlo a sme akademickí majstri sveta. Na domácej vode sme vybojovali cenný titul, hoci v Čunove štartovali silní Francúzi, Česi, aj Poliaci. Základ úspechu bol v tom, že my sme obe jazdy (semifinále a finále, pozn.) išli čisto a rýchlo, kým obe francúzske lode na tejto trati niekoľkokrát zaváhali," povedal tesne pred dekorovaním čerstvých víťazov VI. AMS v Čunove Peter Škantár. Akademické majstrovstvá sveta vo vodnom zjazde a slalome v Čunove - nedeľňajšie výsledky: VODNÝ SLALOM Muži: K1: 1. Mateusz Polaczyk (Poľ.) 206,40 (0), 2. Stefano Cipressi (Tal.) +4,40 (0), 3. Herwig Natmessnig (Rak.) +5,43 (0), 4. Peter Cibák +6,20 (2),...7. Marcel Potočný +10,10 (4), 19. Ján Šajbidor, 23. Kamil Kamiščák (všetci SR) - obaja naposledy menovaní skončili v semifinále a nepostúpili do finále medzi 10 najlepších C1: 1. Alexander Slafkovský 215,39 (2 tr. sekundy), 2. Matej Beňuš (obaja SR) +5,28 (0), 3. Pierre Labarelle (Fr.) +5,45 (0), 4. Karol Rozmuš +5,75 (4), ... 19. Milan Hrobský (obaja SR) - skončil v semifinále a nepostúpil do finálovej jazdy medzi 10 najlepších C2: 1. Peter a Ladislav Škantárovci (SR) 233,97 (0), 2. Gauthier Klauss, Mathieu Peche (Fr.) +4,31 (6), 3. Mathieu Fougere, Thomas Fougere (Fr.) +8,48 (6). Ženy: K1: 1. Dana Beňušová 241,43 (4), 2. Jana Dukátová (obe SR) +3,04 (10), 3. Carole Bouzidiová (Fr.) +3,65 (2), ... 6. Katarína Macová +16,37 (4), 16. Eva Dukátová (obe SR) - skončila v semifinále a nepostúpila do finále medzi 10 najlepších VODNÝ ZJAZD - ŠPRINT: Muži: K1: 1. Marcel Potočný (SR) 114,98, 2. Quentin Bonnetain (Fr.) +0,52, 3. Jonny Schofield (V. Brit.) +1,71, ... 8. Matej Beňuš +4,86, 16. Boris Rajniak +8,01, 19. Pavol Hronský (všetci SR) +9,91 Ženy: K1: 1. Sixtine Malaterreová (Fr.) 125,67, 2. Dana Beňušová (SR) +3,14, 3. Andrea Merolová (Tal.) +3,45. SITA