Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

16. júla 2010

Slováci postupujú v útoku na Broad PeakŠtvorica slovenských horolezcov Juraj Rebro, Tomáš Rigoci, Jan Doležal a Branislav Pastor úspešne napreduje vo výstupe na dvanásty najvyšší vrchol planéty, 8047 m vysoký Broad ...Zdieľať
broad peak Foto: mountain.ru

ASKOLI 15. júla (WEBNOVINY) - Štvorica slovenských horolezcov Juraj Rebro, Tomáš Rigoci, Jan Doležal a Branislav Pastor úspešne napreduje vo výstupe na dvanásty najvyšší vrchol planéty, 8047 m vysoký Broad Peak. Útok na vrchol bez podpory výškových nosičov a bez použitia umelého kyslíka klasickou, tzv. rakúskou cestou sa začal vo štvrtok ráno. Prvú etapu zvládli všetci členovia expedície vysokohorského klubu Marmota úspešne, v priebehu dňa vyšli zo základného tábora cez druhý až do druhého výškového tábora. "Zo základného tábora do C2 to bola celkom pekná prechádzka. Zajtra sa pokúsime vyjsť do C3, odtiaľ zobrať stan, pokračovať vyššie a na nejakom bezpečnom mieste postaviť C4. Počasie je dobré, my sme v poriadku," referoval priamo z Broad Peaku prostredníctvom SMS správy Juraj Rebro.

"Prípravy na výstup a samotná aklimatizácia prebehli presne v plánovaných časových intervaloch, horolezci si postupne vybudovali a predzásobili tri výškové tábory. Priaznivá predpoveď počasia, dôsledne pripravené a zásobené výškové tábory, ako aj dostatočná aklimatizácia a dobrá fyzická kondícia všetkých členov výpravy dávajú nádej, že pokus o výstup na vrchol Broad Peaku by mohli slovenskí horolezci uskutočniť už v sobotu 17. júla," uviedol pre agentúru SITA ešte vo štvrtok člen domáceho podporného tímu Marmota Vladimír Beňadik.

O výstup na Broad Peak sa doteraz pokúšalo sedem expedícií so slovenskou účasťou. Prvá sa uskutočnila v roku 1998 pod vedením Vladimíra Štrbu, ostatná pred dvoma rokmi. Na vrchole stáli dvaja Slováci - ako prvý v roku 2006 Popradčan Peter Hámor a o rok neskôr aj Pavol Lupták. Obaja na vrchol vystúpili tou istou cestou, o akú sa momentálne pokúšajú Rebro, Rigoci, Doležal a Pastor. V roku 2008 bol veľmi blízko k cieľu aj tretí Slovák Jozef Kopold.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O Demitrovom prestupe rozhodli podmienky a rodina
<< predchádzajúci článok
V Holandsku suspendovali kňaza za oranžovú omšu

Slováci postupujú v útoku na Broad Peak - diskusné fórum čitateľov