Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. apríla 2012

Slováci sa pri výbere pôžičiek orientujú hlavne výškou úrokuSlováci sa pri výbere pôžičky riadia predovšetkým výškou úroku. Vyplýva to z telefonického prieskumu spoločnosti Home Credit Slovakia medzi takmer piatimi stovkami jej klientov. Ešte ...Zdieľať
peniaze mena BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) - Slováci sa pri výbere pôžičky riadia predovšetkým výškou úroku.


Vyplýva to z telefonického prieskumu spoločnosti Home Credit Slovakia medzi takmer piatimi stovkami jej klientov. Ešte pred rokom pritom úrok ako rozhodujúci údaj uvádzalo iba 14 % opýtaných, teraz je to až 43 %.

Druhým najpodstatnejším faktorom je podľa prieskumu výška pravidelnej mesačnej splátky, ktorá vlani dominovala. Za najdôležitejšiu ju tentoraz považuje 27 % respondentov.

Samotná výška úroku pritom podľa Home Credit nemusí odzrkadľovať skutočnú cenu úveru. Tento prehľad má poskytnúť ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), tá je však medzi Slovákmi zmieňovaná iba okrajovo. V prieskume ju ako najdôležitejší údaj pri dohadovaní pôžičky uviedol iba jeden z takmer päťsto oslovených Slovákov.

"Pre rad ľudí je iba ťažko pochopiteľné, čo RPMN vlastne znamená, a či je pri konkrétnej posudzovanej ponuke vysoká alebo nízka. Preto radšej sledujú napríklad výšku splátky, čo je pre nich zrozumiteľnejší údaj," konštatuje analytik Home Credit Slovakia Michal Kozub.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Z bankovej lúpeže obvinili trikrát trestaného Bratislavčana
<< predchádzajúci článok
Polícia chytila Taliana hľadaného za obchodovanie s kokaínom