Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. júna 2007

Slovákov na únii najviac zaujíma pracovný trh a energetikaPracovný trh, migrácia a energetická budúcnosť Európskej únie a jej členských krajín sú témy, ktoré Slovákov zrejme zaujímajú najviac. Vyplynulo to z výsledkov pilotného projektu Európskej ...Zdieľať

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) - Pracovný trh, migrácia a energetická budúcnosť Európskej únie a jej členských krajín sú témy, ktoré Slovákov zrejme zaujímajú najviac. Vyplynulo to z výsledkov pilotného projektu Európskej komisie (EK) Konzultácie s občanmi Európy - Využite svoj hlas, o ktorom na dnešnej tlačovej besede na Zastúpení EK na Slovensku hovoril eurokomisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež Ján Figeľ a riaditeľ Občianskeho združenia PDCS (Partners for Democratic Change Slovakia) Dušan Ondrušek. Projekt sa uskutočnil vo všetkých 27 krajinách EÚ v podobe dvojdňovej diskusie na témy: Rodina a sociálna politika, Migrácia a Životné prostredie. Na Slovensku bola diskusia 24. a 25. februára, organizovalo ju občianske združenie PDCS. Na podujatí diskutovalo 45 slovenských občanov, ktorí neboli odborníkmi na vybrané témy. EK sa s výsledkami oboznámila 9. a 10. mája na stretnutí podpredsedníčky EK Margot Wallströmovej s 27 zástupcami diskutujúcich kolektívov. Wallströmová uviedla, že "úspech dialógu s občanmi napokon bude závisieť od schopnosti a vôle Európskej únie načúvať a potom dosahovať lepšie výsledky. Konzultácie s občanmi Európy jasne ukázali cestu vpred." S výsledkami projektu, ktorý organizovalo konzorcium nezávislých nadácií pod vedením Nadácie kráľa Baudouina a EK, sa oboznámili aj eurokomisári.

Diskutované témy vybrala skupina občanov z EÚ na stretnutí v Bruseli zhruba dva mesiace pred národnými diskusiami. Z navrhnutých 40 tematických okruhov vybrali tri, ktoré sa v únii v súčasnosti považujú za najpálčivejšie. V súvislosti s pracovným trhom diskutujúci v Bratislave menili názory počas samotnej diskusie, uviedol Ondrušek. "Časť skupiny mala takú predstavu, že EÚ by mala maximálne otvoriť pracovný trh pre nás, ale my by sme mali obmedziť prílev pracovnej sily k nám. Na konci diskusie však názor zmenili a uznali, že keď my chceme pracovať vonku, musíme si zvykať na to, že stále viac Bulharov a Rumunov bude za prácou prichádzať na Slovensko," dodal. Podobne v debate o energetickej budúcnosti sa Slováci najprv prihovárali za to, aby sme sa upínali na nukleárnu energiu, potom však priznali, že orientovanie sa na viac alternatívnych energetických zdrojov je lepším riešením, pripomenul Ondrušek a dodal, že projekt by mal mať kontinuitu.

Každá politika v rámci EÚ môže byť podľa komisára Figeľa úspešná iba vtedy, ak bude dôsledne vopred a následne komunikovaná s občanmi. Je to základ pri reformách a pri navrhovaní stratégií, kultúra konzultácií je dnes už veľmi pevne zakomponovaná do legislatívnych postupov EÚ, dodal eurokomisár. Európska komisia podľa jeho slov označila pilotný projekt Konzultácie s občanmi - Využite svoj hlas za dobrý a inšpirujúci pre budúcnosť. Tento projekt je jedným zo šiestich kontaktných projektov, ktoré EK uskutočnila a jedným zo štyroch so slovenskou účasťou.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SR s piatou najnižšou minimálnou mzdou v EÚ
<< predchádzajúci článok
Ak sa zmluva nedohodne, budú všetky členské krajiny stratové

Slovákov na únii najviac zaujíma pracovný trh a energetika - diskusné fórum čitateľov