28. júla 2007

Slovenky zdolali aj Argentínu

Mladé basketbalistky Slovenska si v sobotňajšom záverečnom vystúpení v základnej A-skupiny na majstrovstvách sveta do 19 rokov v Bratislave na palubovke Sibamac arény NTC pripísali na svoje konto ...

BRATISLAVA 28. júla (WEBNOVINY) - Mladé basketbalistky Slovenska si v sobotňajšom záverečnom vystúpení v základnej A-skupiny na majstrovstvách sveta do 19 rokov v Bratislave na palubovke Sibamac arény NTC pripísali na svoje konto tretie víťazstvo v rade, keď zdolali Argentínu 78:65. Zverenkyne trénera Željka Vukičeviča tak zásluhou triumfu nad tretím tímom amerického šampionátu postúpili do osemfinálovej E-skupiny s maximálnym možným ziskom šiestich bodov. Prvým súperom Sloveniek bude po dni voľna v pondelok tretí tím B-skupiny, ktorým sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane Litva.

A-skupina:
Slovensko - Argentína 78:65 (24:14, 15:19, 19:18, 20:14)
Slovensko: Palušná 22, Tetemondová 11, Beňušková 7, Slimáková 6, Kandráčová 4 (Minčíková 13, Kovaľová 11, Krč-Turbová 4)
Najviac bodov Argentíny: Thomasová 25, Pesanteová 11
TH: 24/17 - 23/12, fauly: 22 - 23, trojky: 21/9 - 13/3, rozhodovali: Gudas (Lit.), Liang (Čína) a Flouty (Lib.), 800 divákov

Mladé basketbalistky Slovenska posmelené víťazstvom nad jedným z favoritov turnaja Španielskom začali dobre a najmä vďaka bodom pivotiek Palušnej a Tetemondovej si už v prvej desaťminútovke vybudovalo desaťbodové vedenie (24:14). Argentínčanky sa dokázali priblížiť na rozdiel dvoch bodov (30:32), ale záver druhej časti duelu patril opäť Slovenkám. Vstup do druhého polčasu však domácim nevyšiel a v 23. min bolo 40:40. Následne sa obe družstvá striedali vo vedení. S blížiacim sa záverom tretej štvrtiny zlepšili Slovenky hru v obrane a do záverečného dejstva vstupovali s náskokom siedmich bodov (58:51). Na prvé body poslednej štvrtiny však Slovenky čakali tri a pol minúty, čo Argentíne stačilo na to, aby sa ujala vedenia 59:58. Sedem bodov v rozpätí jednej minúty však poslalo do vedenia opäť mladé Slovenky (65:59), ktoré si odstup od súpera vďaka bojovnému výkonu udržali až do záverečného klaksónu. V záverečnej dvojminútovke ho dokonca ešte zveľadili.

Hlas:
Željko Vukičevič (tréner SR): "Vedeli sme, že Argentína je najslabší tím našej skupiny a chceli sme vyhrať. Naše družstvo urobilo na turnaji veľký pokrok, ale v tomto dueli bolo pod veľkým tlakom. Súperovi totiž nešlo o nič a hral s ľahkosťou. Mali sme problémy, no dostali sme sa z krízy a zaslúžene zvíťazili. Nasleduje zápas proti Litve, ktorý je pre nás kľúčový."