Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. decembra 2015

Slovenská filharmónia pozýva na decembrové symfonické prekvapeniaKoncertná sieň Slovenskej filharmónie v budove bratislavskej Reduty.Zdieľať
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie v budove bratislavskej Reduty. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 2. decembra (TASR) - Slovenská filharmónia (SF) sa v decembri predstaví s výnimočnými dirigentmi. Už 3. a 4. decembra pod taktovkou Kanaďanky Keri-Lynn Wilson, 10. a 11. decembra s významným nemeckým dirigentom Junom Märklom a 17. a 18. decembra so slovenským svetobežníkom Jurajom Valčuhom, ktorý sa čoraz výraznejšie presadzuje za dirigentským pultom vrcholných európskych a amerických telies.


Prvé decembrové koncerty bude viesť orchester Keri Lynn Wilson. Študovala flautu, klavír, husle a dirigovanie na Juliard School of Music v New Yorku. Ešte počas štúdia bola asistentkou Claudia Abbada na Salzburskom festivale. V súčasnosti je hosťujúcou dirigentkou popredných koncertných a operných domov. Spolupracovala s telesami v Paríži, Los Angeles, Mníchove, Montreale, Toronte, Lipsku či Moskve. Program bratislavských koncertov je zostavený z diel dvoch ruských velikánov - Piotra Iľjiča Čajkovského a Dmitrija Šostakoviča.

"Na úvod zaznie symfonická fantázia Búrka P. I. Čajkovského, ktorú vystriedajú Variácie na rokokovú tému, obľúbený titul návštevníkov a zároveň dielo, ktoré patrí k základnému repertoáru každého violončelistu," informovala TASR Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF. Podľa jej slov Čajkovskij dielo po premiére prepracoval. Zmenil sled variácií, v ktorom sa hrajú dodnes. V SF zaznejú v interpretácii rodáka z Turína Umberta Clericiho. Je to umelec, ktorý odštartoval svoju sólistickú dráhu ako 17-ročný. Je víťazom viacerých medzinárodných interpretačných súťaží, jediným talianskym čelistom, ktorý zvíťazil na slávnej Čajkovského súťaži v Moskve. Predstavil sa po boku svetových orchestrov - Ruského štátneho orchestra Moskva, Filharmónie v Petrohrade či Brightonskej filharmónie. Pôsobí aj ako pedagóg v Sydney. Hrá na nástroji Carla Antonia Testoreho z roku 1758.

V druhej polovici koncertu je na programe Symfónia č. 1 f mol Dmitrija Šostakoviča, ktorá zaznela v premiére v roku 1926 a zožala obrovský úspech. "Šostakovič ju skomponoval ako svoju absolventskú prácu po šesťročnom štúdiu kompozície. Uviedla ju vtedajšia Leningradská filharmónia. V tom čase ju vysoko ocenili aj dirigenti Arturo Toscanini či Bruno Walter," dodala.

Koncerty pod taktovkou Keri Lynn Wilson sa začnú o 19.00 hodine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zuckerberg sa stal otcom, akcie vo Facebooku venuje na dobročinnosť
<< predchádzajúci článok
Herci SND pokrstili knihu Juraja Slezáčka Ako sa stať celebritou