06. septembra 2019

Slovenský cyklista Tybor skončil 2. na pretekoch GP Erciyes

Na archívnej snímke slovenský cyklista Patrik Tybor.

Na archívnej snímke slovenský cyklista Patrik Tybor. Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Develi 6. septembra (TASR) - Slovenský cyklista Patrik Tybor z Dukly Banská Bystrica obsadil druhé miesto na jednodňových pretekoch Grand Prix Velo Erciyes kategórie UCI 1.2 v Turecku. Okrem neho reprezentovali jediný slovenský kontinentálny tím aj Marek Čanecký, Martin Mahďar, Andrej Cully, Samuel Oros.

V záverečnom stúpaní sa podarilo Tyborovi spolu s domácim Onurom Balkanom odpútať od zvyšku pelotónu a finišoval na druhom mieste. Pripísal si zaň 30 bodov do rebríčka UCI. Na deviatom mieste bodoval aj Cully, Marek Čanecký obsadil 12. priečku. Dukla Banská Bystrica okorenila úspech víťazstvom v súťaži tímov.

"Od štartu to bolo dosť ťažké. Bolo teplo a jazdiť vo výške tiež k tomu nepridá. Od štartu sa nastupovalo. Snažili sme sa všade niekoho mať. No boli sme len piati, plus neskôr musel odstúpiť aj Samo. V iných tímoch mali aj siedmich pretekárov. Tak sme museli myslieť aj na šetrenie síl. Prvý únik bol na stovke stiahnutý, v ňom sme však nemali zastúpenie. Mne sa podarilo atakovať v kopci približne 10 km pred cieľom. Vo štvorici sme išli pár kilometrov a potom som sa znova pokúsil atakovať, keďže dvaja vôbec nechceli striedať. Až do cieľa sme už pokračovali len vo dvojici. Škoda, že sa mi nepodarilo úplne sa striasť domáceho Balkana. Vedel som, že je rýchlejší v špurtoch. Celý čas sa za mnou viezol a v závere oddýchnutý vybojoval víťazstvo. Škoda, ale aj druhé miesto je fajn na začiatok ďalších pretekových dní," uviedol Tybor v tlačovej správe Slovenského zväzu cyklistiky.

V rámci prípravy na Okolo Slovenska a majstrovstvá sveta absolvovala šestica Dukly aj s Jurajom Bellanom, ktorý vynechal preteky pre chorobu, dvojtýždňové sústredenie vo výške 2216 m.n.m pod sopkou Erciyes v Turecku. Po prvom ľahkom adaptačnom mikrocykle nasledoval mikrocyklus zameraný na vytrvalostné a časovkárske tréningy. V rámci tretieho cyklu sa zúčastnili jednorazovky Grand Prix Velo Erciyes a čaká ich ešte dvojetapák Tour de Central Anatolia (UCI 2.2).

F1: Leclerc bol najrýchlejší v oboch tréningoch pred VC Talianska